Haberler

Osman Hamdi Bey''e UNESCO''dan saygı

Tarih: 11 Mayıs 2010 Kaynak: CNN Türk
BM Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) Dünya Miras Merkezi Başkanı Francesco Bandarin, Osman Hamdi Bey''i anarak "Türkiye''nin kültür mirasında süper güç olduğunu" söyledi.

UNESCO, "Kültürel Mirasın Korunmasında Bir Öncü: Osman Hamdi Bey (1842-1910): Sanatçı, Arkeolog ve Müzeci" konulu bir panel düzenledi.

Panelin açılışında konuşan Bandarin, "Osman Hamdi sadece Türkiye''de değil, dünyada da arkeolojinin öncüsüdür" diye konuştu. Bandarin, eski eserlerin kaçakçılığının önlenmesinde ilk mevzuatı Osman Hamdi''nin çıkardığını sözlerine ekledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da panele bir kutlama mesajı göndererek, Osman Hamdi''nin anılmasında UNESCO''nun gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür etti ve Türkiye''nin UNESCO''nun kültür mirasının korunmasındaki çabalarını takdir ettiğini söyledi.

UNESCO''nun geçen yılki 35. genel konferansında, Kültür ve Turizm Bakanlığının önerisi üzerine Osman Hamdi Bey''in 100. ölüm yıldönümünde uluslararası anma etkinliklerine UNESCO''nun katılması kararlaştırılmıştı.

Osman Hamdi Bey, Osmanlı İmparatorluğu''ndaki amaca uygun ilk müze olan İstanbul Arkeoloji Müzesi ve bugünkü Mimar Sinan Üniversitesine dönüşmüş olan Sanayii Nefise Mektebini kurmuştu.

Başta bugün UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Nemrut Dağı''nda yapılan ilk Türk arkeolojik kazısı olmak üzere ilk önemli arkeolojik faaliyetleri yöneten Osman Hamdi Bey, eski eserlerin korunmasıyla ilgili ilk kapsamlı milli mevzuatı hazırlamıştı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.