Haberler

Sicilya mafyası müzelik oldu

Tarih: 12 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Yasemin Taşkın
Mafyanın haraca kesip yıllarca yoksulluğa mahkûm ettiği Salemi kasabası, Mafya Müzesi ile ekonomisini düze çıkarmayı amaçlıyor. Tüm dikkatleri kasabaya çeviren müzeyi, İtalya Cumhurbaşkanı açtı.

Sicilya''nın Salemi kentinde ilk kez bir Mafya Müzesi açıldı. Mafya Müzesi''nin açılışını dün İtalya''nın Birliğinin 150. yılı kutlamaları nedeniyle Sicilya''yı ziyaret eden İtalyan Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano yaptı. İtalya''nın ünlü sanat eleştirmenlerinden ve televizyon tartışma programlarının kışkırtıcı isimlerinden olan Salemi Belediye Başkanı Vittorio Sgarbi''nin bir fikrinden ortaya çıkan müze, Cizvit papazlarına ait eski bir manastırda açıldı. Müzenin Sicilya Adası''nı kanlar içinde gösteren logosunu ünlü fotoğrafçı Oliviere Toscani tasarladı. Sgarbi, kasabanın işsizlik ve sosyal problemlerle terk edilmesinin ardından geçen yıl belediye başkanlığına aday olmuş, Salemi''deki evleri restorasyon şartı ile 1 euro''ya satışa çıkarmıştı. Sgarbi bu kez de Mafya Müzesi ile dikkatleri Salemi''nin üzerine çekmeyi başardı. Tanınmış Sicilyalı yazar Leonardo Sciascia''ya adanan müzede 11 salon bulunuyor. Müzeyi ziyaret edenleri, 1950''li yıllara ait seçim sandıkları şeklindeki kabinler karşılıyor. Kabinlerde mafyanın (Cosa Nostra) suikastlarından dinle olan ilişkilerine, ailenin rolünden mafya-politika ilişkilerine kadar pek çok konu işleniyor. Örneğin "Suikastlar Kabini" eski bir kasap dükkana benzetilmiş. Kan içindeki kirli beyaz tezgah, bir videodan yayınlanan kıyım görüntüleri, ziyaretçi üzerinde şok etkisi yaratıyor. Mafya-din ilişkilerinin yer aldığı kabinde ise kardinal kırmızısının ağırlık taşıdığı dekorasyonu, tespihler, azizler, heykelcikler tamamlıyor. Mafya-iktidar ilişkisini yansıtan kabini ziyaret edenleri altın renginde bir taht karşılıyor. Tahta oturan ziyaretçinin karşısındaki aynadaki görüntüsü ise reforme oluyor. Bu kabinde ayrıca mafya ile ilişkisi olan Lima''dan Ciancimino''ya kadar tüm politikacıların da yüzleri sergileniyor. Bu ilginç müzeyi gezenler, üç yüz gazetenin birinci sayfalarında mafyanın tarihine ilişkin hafıza tazeleme imkânı da buluyor. Salemi Belediye Başkanı ise Las Vegas''ta 42 milyon dolar harcanarak hazırlanan Mafya Müzesi''nden önce, 60 bin euro''ya mal ettiği müzeyle gurur duyuyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.