Haberler

''Pazarören yeraltı şehri turizme açılmalı''

Tarih: 14 Mayıs 2010 Kaynak: Yeni Şafak
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, bu muhteşem eserin mutlaka turizme kazandırılması gerektiğini söyledi. Bakan Eroğlu, ''Birçok yeraltı şehri gördüm ama buranın bu kadar büyük olabileceğini tahmin etmiyordum. Konuyu Kültür Bakanımıza da anlatacağım.'' dedi.

Çevre ve Orman Bakanı Veysey Eroğlu, Kayseri''nin Pınarbaşı ilçesine bağlı Pazarören beldesi yakınlarında bulunan yeraltı şehrini inceledi. Bakan Eroğlu, ''Bu muhteşem eseri mutlaka turizme kazandırmalıyız'' dedi.

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, TBMM Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Sadık Yakut, AK Parti Grup Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, Kayseri Valisi Mevlüt Bilci ile birlikte Pınarbaşı ilçesine bağlı Pazarören beldesi, Isbıdın bölgesinde bulunan yeraltı şehrini gezerek yetkililerden bilgi aldı.Daire müdürlerinin de katıldığı incelemede konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, yeraltı şehrinde 15 gün önce başlayan temizlik çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Taymuş, ''Temizlik çalışması süren yeraltı şehrinin 4 ayrı giriş kapısı, kapı girişlerinde sürgü taşları, havalandırma bacaları, su kuyuları ve çok sayıda oda olduğunu belirledik. İki katlı olduğunu tahmin ettiğimiz yeraltı şehrini temizlik çalışmalarının bitiminin ardından aydınlatma ve diğer eksikler giderildikten sonra turizme açmayı planlıyoruz'' diyerek yer altı şehri hakkında bilgiler verdi.

''Çevresine Mesire Alanlaeı Kurulabilir''
Yeraltı şehrinin içinde bulunan havalandırma bacasını ve su kuyularını inceleyen Bakan Eroğlu, ''Bu muhteşem eseri mutlaka turizme kazandırmalıyız. Birçok yeraltı şehri gördüm ama buranın bu kadar büyük olabileceğini tahmin etmiyordum. Konuyu Kültür Bakanımıza da anlatacağım. Buranın turizme kazandırılmasıyla bölgenin gelişmesine katkı sağlayacağına inanıyorum'' diye konuştu.Gazetecilerin sorusu üzerine Bakan Eroğlu, yeraltı şehrinin turizme açıldığı zaman kendilerine talep edildiğinde çevre düzenlemesiyle ilgili her türlü desteği sağlayacaklarını kaydetti. Eroğlu, ''Çevreye doğal dokuyu bozmayacak şekilde mesire alanları kurulabilir. Yeraltı şehri bölge turizmine büyük katkılar sağlayabilir'' ifadesini kullandı. Bakan Eroğlu, ayrıca yeraltı şehri yakınlarında tesadüfen bulunan su kaynağından da su içerek DSİ yetkililerinden su ile ilgili araştırma yapmalarını istedi.Bakan Eroğlu, ''Bu su kaynağının yeraltı şehri ile bağlantısı vardır. Kaynağın devamındaki suyolları kayalar oyularak açılmış, buranında tarihi bir geçmişi olabilir'' şeklinde konuştu.TBMM Başkanvekili ve AK Parti Kayseri Milletvekili Sadık Yakut da daha önce varlığı bilinen ancak içine girilemeyen yeraltı şehrinin temizlenmesinin ardından ülke turizmine kazandırılacağını kaydetti.Eroğlu ve beraberindekiler daha sonra Pazarören Beldesi yakınlarındaki Selçuklu Sultanları''ndan Melikgazi''nin türbesini ziyaret etti. Eroğlu, burada yetkililerden türbe ile ilgili bilgiler aldı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.