Haberler

"Güneşi yeteri kadar kullanamıyoruz"

Tarih: 14 Mayıs 2010 Kaynak: Cumhuriyet
Türkiye''de güneş enerjisi potansiyeli olmasına rağmen bu potansiyelin yeteri kadar kullanılamadığı bildirildi.

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Salih Mamiş, özellikle Muğla''dan Hakkari''ye kadar olan kısımda ciddi bir güneş enerjisi potansiyeli olduğunu, ancak bunun enerjiye dönüştürülmesinde eksiklikler bulunduğunu kaydetti.

Güneş enerjisinin genellikle su ısıtmak için kullanıldığını, bu enerji ile elektrik elde etme yönteminin çok yaygın olmadığını anlatan Mamiş, bunun başlıca nedeninin elektrik enerjisi sistemlerinin yüksek maliyeti olduğunu ifade etti.

"Enerjideki tüketim her yıl artıyor"
Başta sanayi bölgeleri olmak üzere enerjideki tüketimin her yıl ortalama yüzde 6 arttığına dikkati çeken Mamiş, bu nedenle güneş enerjisinden faydalanılmasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.
Türkiye''de sanayide çoğunlukla hazır elektrik enerjisi tüketiminin daha yaygın olduğuna işaret eden Mamiş, şöyle devam etti:
''''Ülkemizin enerji tüketimine bakacak olursak her yıl yeni santraller kurmak durumundayız. Yeni santraller hem çevre açısından hem da fosil yakıt kaynaklarının gittikçe azalması nedeniyle insanları farklı arayışlara itiyor. Avrupa''da da okyanusa sınır olan ülkelerde rüzgar enerjisiyle elektrik elde edildiğini görüyoruz. Türkiye''de de belki kıyı şeridinde faydalanılabilir ancak güneş enerjisi yönünden çok zengin olduğumuzu söyleyebiliriz. Türkiye''de Karadeniz ve Marmara''da kısmen, diğer bölgelerde yoğun şekilde güneş enerjisinden faydalanmamız mümkün.''''

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.