Haberler

Uzay üssünü andıran gar için onay çıktı

Tarih: 14 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Hamdi Ateş
Ankara''ya yapılması planlanan hızlı tren istasyonu için Yüksek Planlama Kurulu''ndan (YPK) onay çıktı. Uzay üssü görünümlü hızlı tren istasyonu yap-işlet-devret (YİD) modeliyle ihale edilecek ve 100-150 milyon dolara inşa edilecek. YPK onayının hemen ardından Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD, ihale için hazırlıklara başladı. Bakanlık yetkilileri, "Proje, YİD yöntemiyle ihale edilecek. İhaleyi bu yıl yapmayı hedefliyoruz. Hazırlıkları projenin adına uygun olarak hızla tamamlamayı amaçlıyoruz" dediler. Yetkililer, yabancı yatırımcıların projeyi çok yakından izlediğini belirterek Avrupa''dan ve Uzakdoğu''dan dünyanın pek çok ülkesinden yatırımcıların projeye ilgi duyduğunu söyledi. Yetkililer, "Projeye, başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olmak üzere çok sayıda yerli ve yabancı yatırımcı ilgi gösteriyor" bilgisini verdiler.

AVM''si olacak

Ankara-İstanbul hızlı tren hattının ilk istasyonu olan gar bünyesinde örneklerine Avrupa''da sıkça rastlanan 5 yıldızlı otel, alışveriş merkezleri, sinema, tiyatro ve sergi solanları, sosyal tesisler ile lüks lokanta ve restoranlar, çocuk oyun alanları bulunacak. TCDD yetkilileri, "Hızlı tren istasyonları Avrupa''da olduğu gibi kentin cazibe merkezi haline gelecek" dediler. TCDD yetkilileri, Ankara''nın ardından diğer illere de benzer biçimde istasyon inşa edeceklerini belirtti.

Otele Hilton talip olmuştu

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, daha önce yaptığı açıklamada, dünyanın önde gelen otel işletmecisi Hilton''un projede yer alacak 5 yıldızlı otele talip olduğunu belirtmişti. Karaman, TCDD''nin eski ikinci bölge binası ile halen misafirhane olarak kullanılan binanın otele dönüştürüleceğini vurgulamıştı.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.