Haberler

Osmanlı camiini kilise yapacaklar

Tarih: 24 Mayıs 2010 Kaynak: Yeni Şafak
Vatikan''ın, Arnavutluk''ta bir Türk köyündeki 400 yıllık Osmanlı camiini yıkıp, yerine kilise yapmak için harekete geçtiği ortaya çıktı.

Yüzde 75''i Müslüman olan Arnavutluk, 40 yıllık komünizm yönetiminin ardından şimdi de misyonerlik faaliyetlerinin tehdidi altında! Ocak ayında İşkodra şehrinde yaşanan sel felaketinin ardından bölgeye yardım götüren ekipler, içlerinde İncil olan Batı yardımlarının yanında, bir Vatikan planını da ortaya çıkarmış oldu. Dünya Bülteni''nin haberine göre, Vatikan''ın, İşkodra''daki Türk köyü Driştkalesi''nde bulunan 400 yıllık Osmanlı camiinin yerine kilise yapmayı planladığı anlaşıldı. Bu iş için harekete geçen Vatikan''ın propaganda faaliyetlerinin ise, Müslümanların yaşadığı köye Arnavutluk''ta görülmemiş biçimde asfalt yol yaptırmakla başladığı belirtildi. Kayı Boyu Türkleri''nin göçleriyle kurulan 18 haneli köyün tamamı Türkçe konuşuyor. Türkiye''yi hiç görmemiş olan köylüler ise, camilerinin elden gitme tehlikesi nedeniyle tedirgin.

Tepeye haç dikecekler

Başkent Tiran merkezli Ansar Vakfı Başkanı Mehdi Gurra, Vatikan''ın bu caminin bulunduğu alanda önceleri kilise olduğunu iddia ettiğini, camiyi yıkıp yeniden kilise yapmak için çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Köyün İşkodra''yı tepeden gören stratejik konumuna dikkat çeken Gurra, Üsküp''te olduğu gibi şehre hakim bu tepeye de haç dikilmek istendiğini belirtti. Gurra, caminin kurtarılması için Türkiye''nin desteğini istedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.