Haberler

Yıkım mağduru 18 ailenin barınma mücadelesi

Tarih: 28 Mayıs 2010 Kaynak: Evrensel Yazan: Pınar Ural
Kentsel Dönüşüm" adı altında Küçükçekmece Ziya Gökalp, Ayazma mevkii ve Tepeüstü Mahallelerinde 2007 yılında gerçekleştirilen yıkımlardan sonra "Bunlar terörist, dışarıdan gelmişler" denilerek, hak sahibi sayılmayan 18 ailenin yaşadığı dram bitmek bilmiyor.
3 yıl sonra mağdur ailelere TOKİ''nin konutlardan hak sahibi oldukları belirtilerek, ailelerden 10 ile 15 TL peşinat ve 300 ile 400 TL olmak üzere 180 ay taksit şart koşuldu. Buna tepki gösteren aileler ise mücadelelerini yaptıkları oturma eylemiyle sürdürüyor.

‘BARINMA VE YAŞAM HAKKIMIZI İSTİYORUZ''

Duruma tepki gösteren aileler hak sahibi sayılan diğer ailelerin yararlandığı haklardan yararlanmak için mücadele başlattı.
Aileler seslerini duyurmak için bir ay önce oturma eylemi başlattı. Her hafta cumartesi saat 17.00''de Küçükçekmece, Belediyesi''nin karşısında bulunan Atatürk Parkı''nda oturma eylemi başlatan mağdur aileler pazar günü saat 17.00''de eylemlerini sonlandırıyor. Mağdurlardan Mehmet Selim Aksoy, belediye yetkililerinin herkesin durumuna çözüm üreteceklerinin sözünü verdiğini belirterek, "Biz de diğer ailelerin haklarından yararlanmak istiyoruz. Onlara tahsis edilen konutların karşılığında peşinat istenmedi. Ve aylık ise 250 TL taksit alınıyor. Biz hakkımızı istiyoruz. Maddi durumum iyi olsaydı Ayazma Mahallesi''nde oturmazdım. Alt yapısı yok. Biz çocuklarımızın geleceği için mücadele veriyoruz" şeklinde konuştu. "Her aileden şu an 15 milyar para isteniyor. 15 milyarımız olsaydı barakalarda kalır mıydık?" diye soran Aksoy, Sadece yaşam ve barınma haklarını istediklerini belirtti.

‘3 YIL BOYUNCA YIKIM KORKUSUYLA YAŞADIK''
Şu an 400 TL kira ile ikamet ettiği TOKİ konutlarında hapis hayatı yaşadıklarını söyleyen 2 çocuk annesi Mukaddes Turan "Buraya geldiğimizden beri zorluk çekiyoruz, ne dışarı çıkabiliyoruz günün 24 saati evdeyiz. Çocuklarımı dışarı çıkaramıyorum. Ama orada öyle değildi, dışarı çıkıyorduk, geziyorduk, bahçemiz vardı. Çocuklarımı oraya bırakıp işimi yapabiliyordum. Ama burada hapis hayatı yaşıyoruz. Çok zor şeyler yaşadık" dedi. Çocuklarının geleceği için bir ev istediğini söyleyen Turan, "Psikolojimiz alt üst oldu. Aynı şekilde 18 ailenin hepsi öyle. Bizim birazda olsa yüzümüz gülüyorsa, bu birlikteliğimizin sayesindedir. Bizim yaşadığımız şeyleri bir başkası yaşasaydı, şu ana kadar pes etmişlerdi. Ama biz birbirimize sırtımızı dayadık, yardımcı olduk, destek olduk. Gerçekten kolay bir şey yaşamadık. 3 senedir biz bunları yaşıyoruz. Sürekli her sabah yıkımlarla uyanıyorduk. O kadar çok polisler geliyordu ki, artık korkuyorduk. Her sabah gelip yıkacaklar korkusuyla yaşıyorduk" şeklinde konuştu.

Neziha Akvaranlı ise çocuklarının okulları değiştiği için kendilerini derse veremediklerini vurgulayarak "Verilen sözler tutulmadı. Zor şeyler yaşıyoruz. 15 milyar para istiyorlar nereden getireceğiz" şeklinde konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.