Haberler

Bursa, şehiriçi ulaşımda demir ağlarla örülüyor

Tarih: 28 Mayıs 2010 Kaynak: Zaman
Bursa''da hafif raylı sistemi kentin dört bir yanına ulaştırmak için yapılan çalışmalar hızla ilerliyor. Başkan Altepe, ''Şehrin bir ucu Kestel''e, diğer ucu Görükle''ye kadar olan bölümüne raylı sistem döşeniyor." dedi.

Bursa''da şehiriçi ulaşımda raylı sistem giderek bütün kenti sarıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Ataevler ve Uludağ Üniversitesi (UÜ) etabının bir an evvel bitirilmesi için yoğun bir çaba harcadıklarını belirterek, "Hedefimiz Bursa''dan üniversite bölgesine kesintisiz ulaşımı sağlamak. Bu çerçevede, amacımız özellikle buradaki ilk 3 istasyon olan Altınşehir, Ertuğrul ve Özlüce''nin 2 ay içinde tamamlanarak, hatlarda deneme seferlerinin başlaması." dedi.

Altepe, bölgedeki çalışmaların aksamadan yürüdüğünü, şu an hattaki rayların kaynaklarının yapıldığını vurgulayarak, eksikliklerin en kısa sürede giderildikten sonra 3 istasyonda deneme seferlerine 2 ay sonra başlayacaklarını belirtti. Söz konusu 3 istasyonun ardından bir yıl içinde üniversiteye kadar olan 3 durağın da tamamlanmış olacağını anlatan Altepe, şunları söyledi: "Önümüzdeki yıl inşallah üniversiteye kadar ulaşmış olacağız. Bursalılar artık üniversiteye kesintisiz bir şekilde ulaşacak. Bir yandan Mudanya hattındaki çalışmalarımız da sürüyor." Buradaki çalışmalardan 3-4 ay sonra Mudanya hattındaki çalışmaların da tamamlanmış olacacağını kaydeden Altepe, "Bu şekliyle hem Görükle hem Mudanya olmak üzere yaklaşık 9 kilometre hat yapmış oluyoruz." dedi. Altepe şu bilgileri verdi: "8 km''lik Kestel hattının projesi de tamamlandı. İnşallah burayı da 6 ay sonra ihale edip başlama hedefimiz var."

Altepe, hafif raylı sistemin yanı sıra Cumhuriyet Caddesi''ndeki tramvay hattının 1,5 kilometre, Santral Garaj-Heykel tramvay hattının ise 6 kilometre olacağına değinerek, bu dönemde şehrin tamamına ray döşenmesi konusunda büyük bir hamle yapmış olacaklarını vurguladı. Çalışmalar tamamlandığında hat uzunluğunun toplamda 24 kilometreyi bulacağına işaret eden Altepe, şöyle konuştu: "Bursa''nın bir ucu Kestel''e, diğer ucu Görükle''ye kadar olan bölümüne raylı sistem döşeniyor. Böylece Bursa''mızın her köşesi demir ağlarla örülmüş oluyor."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.