Haberler

Açık Kapı Festivali, İstanbul''un 150 Yıllık Sarayı Hollanda Konsolosluğu''ndaydı

Tarih: 31 Mayıs 2010 Yazan: Dilek Öztürk

Hollanda Konsolosluğu Binası

Açık Kapı Festivali, 6. gününde, Beyoğlu''nda kendine önemli bir yer edinmiş olan Hollanda Konsolosluğu''ndaydı. Hollanda Konsolosluğu tam 150 yıldır İstanbul''da. Döneminde, çevresindeki diğer önemli yapılarla birlikte Pera''da yerini almıştı.

Hollanda Sarayı''nın mimarı İtalyan Barborini. Binada, bu yüzden İtalyan mimarisinin etkileri rahatlıkla görülebilir. Hollanda Sarayı gibi, çevresinde bulunan Fransız Sarayı ve İsveç Konsolosluğu''nun da mimarları İtalyan olduğundan bu yapılarda da İtalyan etkileri görülüyor.

Konsolosluğun İstiklal Caddesi''ndeki kapısından girildiğinde büyük bir avlu ve ana bina karşımıza çıkıyor. Ana binanın giriş katı, misafir ağırlamak ve davetler için kullanılıyor. Üst katında ise konsolos ve ailesi kalıyor. Bina çok yangın gördüğü için, orijinal halindeki gibi ahşap kalamamış. Betonarmeden tekrar inşa edilen yapı, daha sonra ahşapla kaplanmış.

Sarayın hemen yanında modern cam cephesiyle dikkat çeken konsolosluk binası bulunuyor. Burada bürokratik işlemler gerçekleştiriliyor.


Hollanda Kilisesi

Bahçenin ilerisinde ise, 1711 yılında, dört köşe taştan yapılmış Hollanda Kilisesi bulunuyor. Kilise çok büyük değil, gelenlerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere yapılmış.

Saray hakkında yazılmış olan "İstanbul''da Hollanda Sarayı" isimli kitap, saraydaki günlük hayattan, diplomatik ilişkilerden, elçilerden, ortak kültür ilişkilerine ve hatta sarayda gezdiği iddia edilen hayaletlere kadar her şeyden bahsediliyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.