Haberler

Mimarlar uçtu, geleceğin şehirleri göreni şaşırtıyor

Tarih: 3 Haziran 2010 Kaynak: Sabah Emlak
Artık bir projenin ilginç mimari öğelerle şekillendirilmesi için şehrin en eski yapısı ya da en önemli projesi olması gerekmiyor. Bazen bir sıradan bir apartman projesi de şehrin en önemli kültürel miraslarından biri haline gelebiliyor. Hatta kültürel ve sosyal yaşam hayatımızın o kadar içine giriyor ki alt katı şehrin en önemli kültürel değerlerini temsil edecek bir konser salonu üst katı ise apartman dairesine dönüştürülebiliyor. Aynı şekilde alışveriş merkezi, konut ve hatta hastane projeleri de aynı çatıda birleştirilebiliyor. Tasarımlarda ise yine alternatifler dikkat çekiyor. Üstü bir buz dağını andıran Elbe Nehri üzerindeki projenin altı ise sıradan bir kültür merkezi şeklinde projelendirildi.

Deneyimlerinden şekillendi

Mimarların bir başka alternatif projeleri ise günlük hayatlarında yaşadıkları deneyimlerle şekil buluyor. Costa Ricalı mimar Benjamin Garcia Saxe annesinin hayal ettiği çatısı açık bambudan evi alternatif yaşam projelerinden biri olarak hayata geçiriyor. Evin tamanını bambudan yapıp kötü hava koşulları için ise şemsiye şeklinde portataif bir çatıyı projeye ekliyor. Aynı şekilde dünyaca ünlü mimar Frank Gehry ise ABD''li bir klinikten kendisine gelen teklifi 30 yıl önce vefat eden babasının Alzheimer hastalığına ithaf ederek "beyin hastalıklarının daha derin araştırılacağı bir araştırma merkezi olarak kullanılması" gerekçesiyle hazırlıyor.

Elbe Nehri üzerinde kültür şoku

Almanya''nın kültür ve sanat hayatının en geliştiği şehirlerinden Hamburg''da Elbe Nehri üzerinde projelendirilen ''Elbphilharmonie'' konser salonu şehrin kültürel mimarisine de katkı sağlayacak projelerden biri olacak. 37 metre yüksekliği ile bile şehrin manzarasına 360 derece panoramik manzaraya sahip proje sadece alt katı konser salonu olarak kullanılmasına karşın 45 özel apartman dairesi ile alternatif bir anlayış yaratacak. Konser salonu ve apartman dairelerini birbirinden ayırmak için ise dairelerin dış cepheleri cam ile kaplandı. Bunun yanı sıra projenin en ilgi çekici hatlarında birini ise iniş çıkışlı çatısı oluşturuyor. Proje 440 milyon euro yatırımla yapılacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.