Haberler

Arkeolojik kazılar hafriyat çalışması değil

Tarih: 4 Haziran 2010 Kaynak: Evrensel
Arkeologlar Derneği 32. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu''nun ardından bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, özellikle arkeolojik kazılarla ilgili uyarılarda bulunuldu.

24-28 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen sempozyumda yapılan sunumların önceki yıllarla karşılaştırıldığında Türkiye arkeolojisinde hızlı yükselişi gösterdiğinin belirtildiği açıklamada "Kazanılan bu ivmenin sürdürülmesi ve bilimsel düzeyin korunması hepimizin ortak isteğidir" denildi.

KAZI SAYISI SINIRLANMAMALI
"Kazı ve araştırma sayısının sınırlandırılması yerine, bu kadar çok bilinmeyenin olduğu ve çağdaş gelişmelere paralel pek çok tahribatın yaşandığı ülkemizde çalışmaların arttırılması bilimsel bir sorumluluk olmalı, geçen zamanın ülkemizi her alanda zor durumda bırakacağı unutulmamalıdır" denilen açıklamada çok önemli kazanımlar sağlayan Köşk Höyük gibi katılımlı kazıların bir çözüm bulunmadan durması vahim bir gelişme olarak değerlendirildi.

BÜROKRASİYE ELEŞTİRİ
Sıkıntı oluşturan konular arasında bürokrasinin de önemli bir yer tuttuğuna dikkat çekilen Arkeologlar Derneği açıklamasında, ödeneklerin harcanmasında önemli zorluklar ile karşılaşılmakta; bu haliyle arkeolojik kazıların bilimsel bir çalışma ortamından ziyade herhangi bir iş yeri görünümü taşıdığı vurgulandı. Yüz yılı aşkın bir sürece sahip köklü bir arkeoloji geleneğinin bulunduğu ülkemizde son aylarda gündeme gelen eş başkanlık ya da başkan yardımcılığı uygulamalarının Türkiye arkeolojisinin geleceği için büyük bir tehlike oluşturduğunun iddia edildiği açıklamada, bunun yerli ya da yabancı arkeologları endişelendirdiği belirtildi.

SÜRE DAYATMASI GERÇEKÇİ DEĞİL
Kazı sürelerinin sınırlandırılmasının da kazıların birer hafriyat çalışması olarak algılandığı düşüncesini oluşturduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Birer bilimsel çalışma olarak görülmesi gereken, olanak ve niteliğe göre kriterler oluşturulması beklenen bilimsel kazılara 4 ay gibi bir süre dayatılmasının gerçekçi olmadığı düşünülmektedir" denildi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.