Haberler

İnciraltı planları bir ay sonra hazır

Tarih: 7 Haziran 2010 Kaynak: Yeni Asır
İnciraltı Planlaması İstişare Toplantısı gerçekleştiren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, EXPO 2015 adaylığının ardından bölgede yeni bir planlama gereğinin hissedildiğini belirtti.

Balçova Termal Otel''de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, AK Parti İzmir Milletvekili Tuğrul Yemişçi ve kurum temsilcilerinin katılımıyla İnciraltı Planlaması İstişare Toplantısı gerçekleştiren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 1/5000''lik planların bir ay sonra Koruma Kurulu''na teslim edileceğini söyledi.

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantı çıkışında konuşan Bakan Günay, EXPO 2015 adaylığının ardından bölgede yeni bir planlama gereği hissedildiğini belirterek, "Kuruluşların, konuyla ilgili herkesin fikri alınmıştı. Bu görüşler çerçevesinde geldiğimiz sonuçları kurumlarla paylaştık. Esasta mutabakat var. Planın çevreyi koruyan, doğayı koruyan, denizle karanın irtibatını bozmayan bir boyutta geliştiği görülüyor. Gelinen noktadan hepimiz mutluyuz" dedi.

İnciraltı planlarının Koruma Kurulu''na sunulacağını açıklayan Bakan Günay, "Biz önemli ölçüde yeşil alandan oluşan, insanların nefes alacağı, doğal yaşamı koruyan, İnciraltı''ndaki lagünün doğal yaşamını sürdürmesini sağlayan planı ve insanların rahatlıkla ve keyifle gezebileceği sağlık-termal turizmi konseptine dayalı bir planlamayı amaçlıyoruz. Yüzde 80''i geçmeyen alan sınırlaması içinde, doğa içinde, yeşil içinde ve dünyaya örnek gösterebileceğimiz, Ege bölgesinin, İzmir''in yaşam standardını yukarı çeken bir planlamayı arkadaşlarımız hayata geçirmeyi başarmışlar" diye konuştu.

Standart şart

Bakan Günay, İzmir''deki Milli Kütüphane''nin revize edilmesine ilişkin bir soruyu yanıtlarken, kimsenin ''milli" bir şeyi ''''milli olmaktan çıkarmadığını, kütüphanelere standart getirmeye çalıştıklarını dile söyledi. Günay, "İzmir Milli Kütüphanesi''nin fonksiyonları devam edecek. Sadece derleme kütüphanesini Ankara ve İstanbul ile sınırlamak konusunda düşüncemiz var. Bu da komisyondan geçti. Derleme kütüphanesi bir angarya durumuna dönüşüyor. Milli Kütüphanenin işleyen bir merkez olması gerekiyor, depo olmaması gerekiyor" diye konuştu.

Kongre Merkezi''nde inceleme yaptı

İzmir''den Kuşadası''na giden Bakan Günay, ilçenin girişinde Türkiye Seyahat Acentaları Birliğince (TÜRSAB) bakanlığın desteğiyle yaptırılan yapımı sürdürülen Kuşadası Kongre Merkezi''ni gezdi. Günay, tesisin bir an önce tamamlanmasının bölge ve ülke ekonomisine büyük getirisi olacağını belirtti. Kongre turizmiyle dünyada seyahat edenlerin "kaymak tabakaya", en yüksek gelir ve kültür grubuna mensup olduğunu, bu insanların aynı zamanda ülkelerinin kanaat önderleri olma niteliği taşıdığını belirten Günay, kongre merkezinin bir an önce tamamlanmasının Kuşadası için önemli olduğunu söyledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.