Haberler

Haydi Renklendir!

Tarih: 9 Haziran 2010 Kaynak: Coolhunter Yazan: Maggie York Çeviren: Selin Biçer
Mahallelerin Değişimi için Parlak Renklerin Kullanıldığı Bir Boya ProjesiBoya firması Dulux''un sevilen Let''s Colour (Haydi Renklendir) projesi gönüllülerin dünyanın sıkıcı, kasvetli köşelerine seyahat ettikleri ve boya yeni bir kaplama ile canlandırdıkları uluslararası bir sosyal proje. Fırça darbeleriyle toplulukların dönüşeceğine dair umut besleyen bu program için "Dünyanı renklendir" cümlesi bir slogan oldu.

Bu yıl Let''s Colour ekibi mahallelerini kendi kendilerine yeniden boyayanları bulmak ve yardım etmek için Londra, Rio de Janeiro, Paris ve Jodhpur''a gitti. Yıl boyunca Türkiye dahil olmak üzere daha birçok ülkeye yetişebilmeyi umuyorlar.

CH il bir söyleşi sırasında Euro RSCG''de Küresel Yaratıcı Pazarlama Müdürü olan Fernanda Romano Let''s Colour projesinden bahsediyor.

Romano projenin arkasındaki fikri şöyle açıklıyor: "Dünya çapında öyle yerler bulalımki biraz sönük, biraz da gri olsun. Yerel topluluklar bununla ilgilensin." Ve toplumun katılımına teşviğin önemli bir başarılı olduğunu sözlerine ekliyor: "İnsanları bir şeyle görevlendirmek biraz eski moda gibi geliyor. İnsanlar işbirliği yapmak istiyor, insanlar yarattıkları içeriği dünyayla paylaşmak istiyor."

Romano ve ekibi için proje halkla ilişkiler kampanyasından daha fazlasına dönüştü. "Gerçekten renkler ve boyamanın insanların üzerlerindeki etkisi sayesinde heyecanlanmalarını istedik. Gerçekten insanları renk etkisiyle heyecanlandırmak istedik. Herşey ruhsal ve duygusal bir yenilenme hakkında."AkzoNobel''e bağlı bir kuruluş olan Dulux Romano''ya ulaştığında, Brezilya''da çalışanların buradaki evleri nasıl boyadığını anlatan ve orijinal kavramı yaratan videoyu gösterdiler. Şirket projeye katkı konusunda büyük bir varlığının bulunduğu ve yerel topluluklar tarafından coşkuyla karşılanan ülkelere yaklaştı.

Romano cevabı gayet umut verici bulduğunu şu sözlerle açıklıyor: "Toplulukların ne olduğuna dair memnuniyeti ve yararlarına olanı fark etmelerini görmek çok dokunaklı."Let''s Colour''un günlüğü her mahalledeki ilham ve renk seçeneklerine yaptığı gibi tüm bölgeleri de belgeliyor. Projede aynı zamanda tüm süreci filme çeken bir film yapımcısı olan Adam Berg de var. Dört farklı yer için özgün videolar çevirimiçi durumda ve Berg projenin tam bir videosunu yayınlamayı planlıyor."Bunu insanlara nasıl yapacaklarını anlatmaktansa göstermek ve içinde yer almak daha doğru. Böylece bu gerçekçi yolla kendi evlerine renk getirmek için insanları davet edebiliyorsunuz." diyor Fernanda.

Ülkemizde Marshall etiketi altında son günlerde sıkça izlediğimiz Dulux reklamının müziği ise Sigur Rós''tan tanıdığımız Jón Þór Birgisson''un solo projesi Jónsi''ye ait "Go and Do" şarkısı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.