Haberler

Velux ile Danimarka''ya Gezi ve Ürünlerine Detaylı Bir Bakış Fırsatı

Tarih: 7 Haziran 2010 Yazan: Emine Merdim Yılmaz
Danimarkalı yapı malzemesi firması Velux''ün ismi mimarlar için çatı pencereleri ile özdeşlemiş durumda. Bu izlenim 3-4 Haziran tarihlerinde Velux tarafından Danimarka''ya yapılan gezi ile farklı bir boyuta taşındı. Velux''ün, sürdürülebilir yaşam konusuna odaklanan projelerini, ürünlerini yerinde görmek geziye katılan mimarlar için oldukça ilham vericiydi.

2 gün süren geziye, Türk mimarlardan Gökhan Avcıoğlu, Bünyamin Derman, Kerem Erginoğlu, Cemal Mutlu, Erkin Süzer, Ertuğ Uçar, Zehra Uçar, Mehmet Yüksel; Velux Türkiye''den Ülke Müdürü Hakan Yantır, Pazarlama Koordinatörü Banu Panço Ponce ve mimar Deniz Tezuysal katıldı.

Gezinin birinci günü, ilk durak Green Lighthouse''tu. Kopenhag Üniversitesi, Bilim, Teknoloji ve Yenilik Bakanlığı, Kopenhag Şehri, Velux ve Velfac işbirliğinde gerçekleştirilen Green Lighthouse, firmanın Model Home 2020 projesinin bir ayağı. Christensen and Co Architects''in tasarımı olan Green Lighthouse, Danimarka''daki karbon salımı sıfır olan ilk bina. Aralık ayında Kopenhag''ta yapılan iklim konferansında da sunulan bina herkes tarafından gezilebiliyor.


Henrik Norlander Smith, Green Lighthouse hakkında bilgi verirken.

İkinci durak ise 1953 yılında, Danimarka''nın ilk prefabrik binası olarak inşa edilen Osram Binası''ydı. Velux''un ürünlerinin de kullanıldığı binanın renovasyon projesi Karl Weidermann Petersen MAA ve Peter Marke tarafından yapılmış. Eski bir endüstri yapısı olan bina şu an kültür merkezi olarak hizmet ediyor. Çevrede yaşayanlar binayı toplantı yapmak, dans etmek kısaca biraraya gelmek için kullanıyor. Bina, Green Lighthouse da olduğu gibi iklim konferansının önemli duraklarından birisiydi.


Eski Osram binası yeni Valhalsgade Kültür Merkezi, precast cephesi ve kapısının tasarımı ile dikkat çekiciydi.

Gezinin ikinci günü Velux''un genel merkezinin olduğu kampüste tekrar bir araya gelindi. Gezide ilk gün boyunca rehberlik eden mimar Henrik Norlander Smith, genel merkezde de eşlik etti.


Velux''ün genel merkezinden bir görünüş.

İlk olarak çok katlı apartmanların çatılarına yerleştirilmek için tasarlanan Soltag''ın örnek binası gezildi. Soltag, Velux tarafından Kuzey Avrupa ülkeleri için tasarlanmış bir aktif ev projesi. Yapılan kısa bir gezinin ardından, Henrik Norlander Smith, Velux''un diğer Model 2020 evleri ile ilgili detaylı bilgiler aktardı.


Velux''ün Genel Merkezi''ndeki Soltag''in örnek hali.

Model 2020 sunumunun ardından ürünler hakkında bilgiler verildi. Bunun ardından ürünlerin yer aldığı showroom''a geçildi. Ürünlerin yerinde anlatılması ve çalışma prensiplerinin gösterilmesi geziye katılan tüm mimarlar için oldukça faydalı oldu.


Showroom''daki ürün tanıtımları oldukça ilgi çekti. Özellikle balkona dönüşebilen çatı pencereleri dikkat çekiciydi.

Şehrin farklı noktalarına yayılmış modern mimari örneklerinin ziyaret edilmesinin ardından gezi noktalandı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.