Haberler

Çevre mücadelesi büyüyor

Tarih: 8 Haziran 2010 Kaynak: Evrensel
EGE Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), 5 Haziran Dünya Çevre Günü''nde yaptığı basın toplantısında, yaşam alanlarına dönük tüm sermaye saldırılarına rağmen mücadelenin de her geçen gün büyüdüğünü açıkladı. Aynı zamanda EGEÇEP dernek binasının açılışının da yapıldığı basın toplantısına çok sayıda kurum temsilcisi katılırken, EGEÇEP bileşeni örgütler tarafından getirilen organik yiyecek ve içecekler ikram edildi.

Açılışta konuşan EGEÇEP Dönem Sözcüsü Muammer Sakaryalı, 38 yıl önce ilan edilen Dünya Çevre Günü''nden bu yana, çevre sorunlarının çoğaldığına dikkat çekti. Yaşam alanlarına dönük bu kirlilik ve tahribattan kimin sorumlu olduğu sorusunun önemine vurgu yapan Sakaryalı, "Deniyor ki havayı, suyu, denizleri, toprağı hepimiz kirletiyoruz, ormanları hepimiz azaltıyoruz. Bu yalandır! Kirlenmeden hepimiz sorumluyuz demek bu işin sorumlusu yok demektir. Ya da esas sorumluların saklanması demektir" diye konuştu.

Bergama, Ulukışla, Efemçukuru, Yuvarlakçay, Karadeniz, Sinop, Foça ve diğer yerlerdeki mücadelelerin altını çizen Sakaryalı, "Bütün dünya uluslararası tekellerin vahşice saldırdığı bir pazar haline getirildi. Yeryüzünün suyu, havası, ormanı, toprağı ve hatta insanın kendisi bu pazarın malı, ticari metasıdır. Bunun adını ‘sürdürülebilir kalkınma'' koydular ama yaşam artık sürdürülemez haldedir" dedi.

Her türlü kirletici faaliyetin yasasını çıkaran, iznini verenlerin, çevre gününde ‘Çevreyi koruyalım, temiz tutalım'' nutukları atmasını ikiyüzlülük olarak tanımlayan Sakaryalı, önümüzdeki hafta TBMM''de oylanması beklenen Maden Yasası''nın tehlikelerine dikkat çekti. Sakaryalı, "Ama umutsuz değiliz. Derelerin, dağların, zeytinlerin, sıkışmış kentlerin çığlığı büyümektedir. Yaşam alanlarına sahip çıkanların mücadelesi büyümektedir. Umut bu mücadelededir" diye konuştu. EGEÇEP bileşenlerinden Elele Hareketi dönem sözcülüğü devrinin de yapıldığı etkinlikte, Kimya Mühendisleri Odası adına Ertuğrul Barka, Elele Hareketi dönem sözcülüğünü İzmir Tabip Odası adına Dr. Oya Otyıldız''a devretti.

Basın toplantısı ve dernek açılışı, Ozan Toprak dedenin türküleri ve şiirleriyle sona erdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.