Haberler

Sel felaketinden sonra şimdi de TOKİ felaketi

Tarih: 10 Haziran 2010 Kaynak: Evrensel Yazan: Oktay Candemir, Çağdaş Kaplan
Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul Ayazma''da eylül ayında meydana gelen sel felaketinde bir oğlunu kaybeden ve evi sular altında kalan Mehmet Ali Aktay adlı vatandaşı 232 bin TL borçlandırdı. Aktay, "Sel felaketinden sonra başıma bir de TOKİ felaketi geldi" dedi.

Geçtiğimiz yıl meydana gelen sel felaketinde Başakşehir Ayazma''da oğlu 32 yaşındaki Murat Aktay''ı kaybeden Mehmet Ali Aktay''ın evi ve ahırı da sular altında kaldı. Aktay''a ait 24 adet büyükbaş telef olurken, 6 ton hayvan yemi de ziyan oldu. Yaşanan sel felaketinin ardından sel bölgesine gelen Başakşehir Kaymakamlığı, Başakşehir Belediyesi ve İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri, Aktay''ın zararını tespit ederek kendisine yardım sözü verdiler.

Yetkililer, önce Aktay''ın zararını 62 bin TL olarak belirledi, ancak daha sonra bu rakamı 32 bin TL''ye indirdi. 6 çocukla evsiz kalan Aktay''a bir süre sonra sadece 15 bin TL para verildi. Aktay, Başakşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü''ne giderek evinde meydana gelen zararın karşılanmasını istedi, ancak Zabıta Amirliği yetkilileri, "Siz önce evin yıkım kararını getirin. Bu evi boşaltıp TOKİ''ye taşının, ondan sonra bakarız"; ilçe tarım müdürü ise "Bakanlık ne zaman bize ödeme emri verirse o zaman veririz" diyerek yardımda bulunmadı.

YAŞADIKLARI BÖLGE BOŞALTILDI
Yaşanan sel felaketinin ardından Başakşehir Belediyesi yetkilileri, vatandaşlardan yaşadıkları bölgeyi boşaltarak TOKİ konutlarına taşınmalarını istedi. Selden mağdur olan Aktay ailesi ise 130 metrekarelik tapulu arazisi ve 4 dairelik evine karşı TOKİ''nin kendilerine verdiği 95 metrekarelik 4 daire aldı. Sel felaketinde yaşadığı mağduriyetten ötürü çaresiz kalan ve kendisine vaat edilen yardımların hiçbirini alamayan Aktay ailesi, bu defa da TOKİ''ye 232 bin TL borçlandı.

Aktay, "Kaymakamlık, belediye ve İlçe Tarım Müdürlüğü''nün yaptığı hasar tespit raporları ortada, ancak yine de bize yardım edilmedi. Hatta beni çaresiz bırakıp daha çok borçlandırdılar. Sel felaketinden sonra bir de başımıza TOKİ felaketi geldi. Artık buralarda yaşanmaz. Ekonomik olarak geçimimi hayvancılıktan sağlıyordum ama artık hayvanlar da yok. Bu yüzden memleketim olan Muş''a geri dönmeyi düşünüyorum. Yetkililerin daha çok duyarlı olmalarını bekliyorum" diye konuştu.
Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.