Haberler

Ayvalık''ın renkli su altı dünyası dalgıçları bekliyor

Tarih: 11 Haziran 2010 Kaynak: Yeni Asır
Dünyada sadece Ayvalık''ta bulunan kızıl mercan reefleri su altı zenginlikleriyle de öne çıkan bölge, balıkadamlar tarafından en çok tercih edilen dalış merkezleri arasında yer alıyor.

Kuzey Ege''de 24 adacıktan oluşan Ayvalık, balıkadamlar tarafından en çok tercih edilen dalış bölgeleri arasında ilk sırayı alıyor.

Bölge, mercan reefleri açısından çok renkli zengin dip yapısı ve berrak denizi ile sualtı fotoğrafçıları için muhteşem görüntüler sunuyor. Özellikle bölge denizinin akıntı durumu, plankton zenginliği, su sıcaklığının gereken ölçüde ve diğer olumlu şartların oluşması sebebiyle burada varolan ve başka bir yerde bulunmayan kırmızı mercan olarak adlandırılan gorgonia (corallium rubrum) ormanlarına sahiptir. Bu türün bir benzeri İtalya Portofino kenti açıklarında yer almaktadır.

Kızıl mercanlar

Mercanlar, denizlerde kayalık yerlerde yaşayan kalker iskeletli hayvanlardır. İskeletin üzeri yumuşak bir doku ile kaplıdır. Göz alıcı kırmızı rengi veren de iskeletidir. Mercanlar eşeyli üreme yöntemiyle ürerler, üzerlerinden kopan parçalar da dalgaların hareketiyle farklı yerlere yerleşirler. Kopan parçalar, kendilerine, mekan ve sıcaklık açısından en uygun yerde tutunur kalır. Mercan parçacıklarının tutundukları yer artık koloninin başlangıcıdır.

Koloni oldukça az dallanma gösterir. Polipler birkaç mm. boyunda 8 adet tentaküllü ve süt beyaz renktedirler. Konenkim mat kırmızı renktedir. Polipler tüb şeklinde kanallarla birbirlerine bağlıdırlar. Polipler kasılma yeteneğine sahiptirler, (Retraktil) herhangi bir tehlike halinde kendilerini aksiyal iskelet üzerindeki kanallara çekebilirler. Koloni yüksekliği 20 cm ile maksimum 40 cm. civarıdır. Genellikle 30 metre ile 200 metreler arası derinliklerde bulunurlar. Uygun ortamı bulduğunda ''bank''lar oluşturacak şekilde üreyip yayılırlar.

Koloninin yaşlı üyeleri zaman geçtikçe ölür ve geriye iskeletleri kalır. İskelet yüzeyde biriken kalker tabakasıyla büyür. Bu şekilde okyanuslarda su yüzüne kadar yükselen kayalar meydana getirebilirler. Mercan, canlı kırmızı bir iskeletin üzerinde oluşur. Üzerindeki oldukça yumuşak ve ipliksi madde yıllarca tuzlu suyun içinde kalmasına rağmen çürümeyen, kopmayan, bağlı olduğu yerden kolay kolay ayrılmayan, hatta bulunduğu yerde hareket edebilen özelliklere sahiptir.

Mercan, üremesi gerektiğini bilir. Bunun için yumuşak bir parçacığını gönderir. Bu parçacık kendisine berrak, temiz, az tuzlu, 20.C sıcaklıkta ve yaklaşık 40 metre derinliğinde bir bölge bulur. Burada tutunduğu bir yerde üremeye başlayıp yeni bir nesil üretmeye başlar.

Onlara özelliklerini veren kırmızı renk, iskeletlerinden meydana gelmektedir. Zamanın geçmesine, suyun aşındırma etkisine aldırmadan, bu kalıntılar birikerek, tepecikleri ve koskoca denizlerin tabanını oluşturabilmeyi başarmaktadır.

60 dalış noktası var

Ayvalık bölgesinde mercan reefleriyle beraber yaklaşık 60 adet dalış noktası bulunmaktadır. Bu dalış noktalarında her seviyedeki dalıcıyı mutlu edecek her türlü canlı (orfoz, böcek, ıstakoz, mığrı, müren, çeşitli türde balıklar) ve doğa güzellikleri (tüplü kurt tarlaları, sarı mercanlar, kırmızı mercanlar, süngerler, Bizans anforaları, vs) bulunmaktadır. Bölge, 24 adet adadan oluştuğu için rüzgar nereden eserse essin dalıcıların rahatça dalış yapacakları sakin dalış noktaları bulunmaktadır. Bu özelliğiyle Ayvalık, diğer dalış bölgelerinin önüne geçmektedir. Hava koşullarının kötü olduğu zamanlarda bile mutlaka dalışa uygun bir bölge bulunması özelliği Ayvalık''ı özellikle dalış sporları meraklıları tarafından ayrıcalıklı kılar.

12 ay boyunca dalış

Ayvalık derin, akıntı ve gece ve reef dalışları için mükemmel bir dalış bölgesi özelliği taşımaktadır ve her seviyedeki dalıcılar için değişen derinlikte dalış noktalarına sahiptir.

Dalış noktalarından bazıları; Deli Mehmet reef I, Deli Mehmet reef II, Kerbela, Kule reef, Ali Reis sığlığı, Barbonaksa sığlığı, Vapur sığlığı I ve II, Tokmaklar reef, 19 kulaç gibi alanlardır.

12 ay boyunca kötü hava şartlarında dalgıçları koruyacak ve rahat dalış imkanı sağlayacak, Türkiye''nin tek olma niteliği ile özel dalış teknesine sahip Ayvalık''ta faaliyet gösteren Körfez Diving Center adlı dalış merkezinin, dalıcılara ekipman kiralama, tüp dolumları, dalış turları, temel ve ileri dalış kursları alabilme imkanı sağlamaktadır.

Akşam yemeği ve eğlence

Ayvalık; dalış sonrası akşam yemekleri için sahilde ve otantik dokusuyla Cunda Adası''nda gidilebilecek pek çok balık restoranı ile hava karardıktan sonra oluşan müthiş ambiyansının yanı sıra eğlence yerlerinin renkli ışıltılarıyla tüm meraklılarını beklemektedir.

Unutulmaz aşkların tanığı, yıllanmış aşkların tazelendiği ülkemizin su altı sporlarında da cazibe merkezi olma yolundaki tarihi ilçenin dalış turizmindeki başarısı dünyada sadece yörede bulunan kırmızı mercan reefleriyle her geçen gün daha çok su altı meraklılarını çekmeyi sürdüreceği de kaçınılmazdır.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.