Haberler

Bu proje köyden göçü durdurur

Tarih: 11 Haziran 2010 Kaynak: NTVMSNBC
Afyon Tazlar''da toprakları koruyarak, köylüye alternatif geçim kaynakları sunarak, doğru tarım teknikleri ve sulama tekniklerini uygulatarak hane başına düşen gelirin artmasını sağlayan proje yaygınlaşıyor...

TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca başarıyla sonuçlanan kırsal kalkınma projesi ile ilgili şunları söyledi. "TEMA Vakfı ve Borusan, Afyon Tazlar''da topraklarımızı koruyarak, köylüye alternatif geçim kaynakları sunarak, doğru tarım tekniklerini ve su varlığımızı koruyan sulama tekniklerini uygulatarak hane başına düşen gelirin artmasını sağladı. Erozyonu önleyici tedbirler alınınca köyde tarımsal verimlilik % 50 arttı. 360 olan köy nüfusu proje sayesinde 1600''e yükseldi. Böylece kentten köye geri dönüşü sağlayacak ölçekte bir başarı sağlandı. Yeni işbirliğimiz ile de, bu projenin kazanımlarını diğer köylerimize yaymanın heyecanını yaşıyoruz.'''' dedi.

TEMA Vakfı-Borusan ile bu projenin çalışma alanlarını genişletiyor. Afyonkarahisar-Sinanpaşa Güney, Düzağaç ve Tokuşlar Beldeleri ile Kınık ve Karacaören Köyleri Kırsal Kalkınma Projesi, 2010 yılında uygulanmaya başlayacak. Bu yeni işbirliği için yapılan imza töreninde Borusan Grubu Kurucu ve Onursal Başkanı Asım Kocabıyık şunları söyledi: "Köylerden şehirlere göç, tarım arazilerinin erozyona uğraması, tarım faaliyetinin asgariye inmesi, köylerdeki ilkokulların kapanması, memleketimizin önemli problemlerinden birkaçıdır. Bu problemlerin yarattığı ekonomik ve sosyal meseleler de günümüzün konularındandır. Devletin yanı sıra özel kuruluşların da bu sorunların hallinde görev alabilecekleri düşüncesi ile geliştirdiğim kırsal kalkınma projesinin ilk uygulama yeri olarak, doğduğum ve altı yaşına kadar yaşadığım Tazlar Köyü''nü seçtim. Projenin detaylandırılması ve tatbikini bu konuda uzman bir kuruluş olan ve benim de kurucuları arasında bulunduğum, iki yıl da yönetim kurulunda yer aldığım, TEMA Vakfı''na tevdi ettim. Geçen sene, Tazlar Köyü Kırsal Kalkınma Projesi''ni noktalarken; bu modelin bir örnek teşkil etmesini ve benzer kalkınma projelerinin ülkemizin tüm köylerine nasip olmasını dilemiştim. Bugün TEMA ile attığımız bu adımla, Tazlar Köyü çevresinde yer alan 3 belde ile iki köyü içine alacak ikinci projemizi başlatıyoruz."

Dört yıl sürecek olan proje kapsamında geleneksel tarımsal üretiminin yerine çağdaş tarım teknikleri uygulanacak ve çiftçilere verilecek eğitimlerle bu modellerin yaygınlaşması sağlanacak. Proje ile meyve bahçeleri oluşturulacak, bozuk orman alanları rehabilite edilecek ve hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla yem bitkisi üretimi alışkanlığı kazandırılacak. Ayrıca sulama ve hayvan içme suyu göletleri yapılması, tekniğine uygun kapalı sulama sistemleri kurulması, pazara yönelik sebzecilik ve baklagil üretiminin yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Böylelikle, planlanan çalışmalar sonucunda, doğru tarım uygulamaları ile erozyonun önlenmesine ve göçün durdurulmasına katkıda bulunulması hedefleniyor

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.