Haberler

Türkiye''nin ilk 5 yıldızlı oteli oldu, 55 yılda 13.2 milyon kişiyi ağırladı

Tarih: 18 Haziran 2010 Kaynak: Hürriyet
Türkiye''de 55''inci yılını geride bırakan Hilton, 13 milyon ziyaretçi ağırladı. Hilton İstanbul, Conrad ve Hilton Parksa İstanbul Bölge Genel Müdürü Armin Zerunyan, "10 Haziran 1955''te açılarak, Türkiye''nin ilk 5 yıldızlı oteli olduk. 16 otelle Türkiye''de en fazla otele sahip yabancı zinciriz" dedi.

TÜRKİYE''nin ilk 5 yıldızlı oteli olan ve 55''inci yılını geride bırakan Hilton İstanbul, bu süreçte 13.2 milyon kişiyi ağırladı. 10 Haziran 1955''de kurulan otel, ağırladığı pek çok ünlü ve eski Türk filmlerinin vazgeçilmez mekanı olmasıyla da tanınıyor.

İlk beş yıldızlı otel
Dünyaca ünlü beş yıldızlı Hilton''un, Amerika''dan sonra ilk girdiği uluslararası pazarın Türkiye olduğunu hatırlatan Hilton İstanbul, Conrad ve Hilton Parksa İstanbul Bölge Genel Müdürü Armin Zerunyan, 16 otelle grubun Türkiye''de en fazla otele sahip yabancı zinciri olduğunu söyledi. Hilton ve Conrad''ın 5 yıldızlı olduğunu ancak grupta farklı yıldızlarda markalar da bulunduğunu dile getiren Zerunyan, "Garden Inn gibi 3 yıldızlı olan da var. Asıl potansiyel orta ve ekonomik sınıfta. Büyüme burada olacak. Türkiye turizmdeki potansiyelinin yüzde 50''sini kullanıyor. Türkiye''nin büyük bölümünde turizm daha çok gelişmeye gebe" diye konuştu.

13 milyon kişi ağırladı
Hilton''un Türkiye''de açıldığı tarihten beri pek çok ilke imza attığını ve pek çok ünlüyü ağırladığını dile getiren Zerunyan, bugüne kadar otelde 13.2 milyon, restoranlarda 38 milyon kişiyi ağırladıklarını kaydetti. Zerunyan, ikinci derece tarihi eser konumunda bulunan otelde 55''inci yıllarına özel bazı değişiklikler de yaptıklarını anlatarak, şu bilgileri verdi: "Dışında izolasyon ve sıva yenilemesi yaptık. Orijinal görüntüsünü değiştiremiyoruz zaten. Yeni Lübnan restoranı da kuruyoruz. 30 Haziran''da yıldönümümüzü Hilton Başkanı Christopher Nassetta''nın katıldığı törenle kutlayacağız. İki günlük ziyaret için geliyor."

Yurtdışındaki ilk Hilton
Zerunyan, Türkiye''nin ilk beş yıldızlı oteli olarak açılan Hilton''un bu unvanını 20 yılın üzerinde bir süre devam ettirdiğini de ifade ederek, kuruluş hikayesini şöyle anlattı: "1950''li yıllarda Türkiye''de 5 yıldızlı otel yoktu. Bir Pera Palas, bir de Park Otel vardı. İsveç milli takımı Türkiye''yle maç yapmak için geldiğinde kalacak doğru dürüst otel bulamamıştı. Türk hükümeti harekete geçti. O dönemde Hilton Başkanı da yurtdışına yayılmak istiyordu. Roma ve İstanbul''u hedef olarak belirledi. Türkiye, Hilton''un uluslararası ilk otelini açtığı ülke oldu."

Arap turist artsa da klasik pazarların gerisinde
Önceden sadece belli dönemlerde Türkiye''ye gelen Arap turistlerin yıl boyunca gelmeye başladığını aktaran Armin Zerunyan, şu bilgileri verdi: "Arap turistte yoğunluk var. Eskiden Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar''dan geliyorlardı. Son iki yılda Lübnan, Suriye, Ürdün ve Irak''tan da gelmeye başladılar. Çerçeve genişledi, bundan memnunuz. İstanbul''a, Ortadoğu pazarından ciddi ilgi var. Yine de toplam sayıda klasik pazarlara göre gerideler. ABD, İngiltere ve Almanya hala ilk üçte. Yerli turistler de bizi çok tercih ediyor. Ama ‘one minute'' ve sonrasında Arap turist sayısındaki artışı görüyoruz. Asya ve Ortadoğulular ile toplantılarda da artış var. Bu tür organizasyonlar için merkez haline gelmek önemli."

İlk 6 aydaki doluluk oranı yüzde 70 oldu
Sezonu da değerlendiren Armin Zerunyan, bu yıl dolulukta geçen yılın altına düşmeyeceklerini söyleyerek, şöyle konuştu: "İlk altı ayda doluluğumuz yüzde 70 oldu. Ama İstanbul genelinde fiyatlar arttı. Euro''nun düşmesi bize olumsuz yansıyor. Gelen turistin çoğu Avrupalı. Enflasyonist etkiyle de yüzde 20''lere varan oranda pahalı konumuna düşülüyor. Bu yıl etkisi görülmez ama gelecek yıllarda pahalı konuma düşersek başka destinasyonlara yönelim olabilir" uyarısında bulundu.

Herkes 10.10.2010''da evlenmek istiyor
Evliliklerin, ramazan ayı öncesine sıkıştırılması 5 yıldızlı otellerde düğün organizasyonları için yer bulunmamasına neden oluyor. Özellikle 10.10.2010 tarihinde evlenmek isteyen çiftler, bu tarihte yer bulunmasını imkansız hale getirdi. Armin Zerunyan, 55 yıl içinde yabancı ünlüler dahil pek çok kişinin düğün mekanı olduklarını belirterek, şunları anlatttı: "Bu yıl ağustosa kadar düğün konusunda ciddi doluluk yaşıyoruz. Bu yoğunluğa herkesin Ramazan ayından önce düğün yapmak istemesi yol açıyor. Bu nedenle yoğunluk var. Özellikle 10.10.2010 tarihinde evlenmek için çok talep var. Salon sayımız sınırlı, her talebi karşılayamıyoruz. Düğünler, kişi başı 40 Euro''dan, 250 Euro''ya kadar çıkıyor."

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.