Haberler

"Kentsel Dönüşüm Değil Kentsel Talan"

Tarih: 21 Haziran 2010 Kaynak: Evrensel
TMMOB Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Necati Uyar, 1 yıldır gündemde olan 5393 sayılı Belediye Kanunu''nun yasalaşmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyelerinin öncülüğünde gerçekleşen değişikliğin amacının belediye başkanlarının hukuksal ve yöneticilerin sorumluluktan kurtulma isteği olduğunu belirten Uyar, değişikliğin iktidar partisinin ve belediye mensuplarının projelerdeki yasal sorunları ortadan kaldırmak amacıyla yapıldığına işaret etti.

Kentsel topraklarda talan yapmayı kentsel dönüşüm olarak nitelendirip meşrulaştırıldığını belirten Uyar, yapılan değişikliğin zor duruma düşmüş inşaat şirketlerini kurtarmak olduğuna işaret etti. Kentsel dönüşüm uygulamaları ile mülkiyet hakkını yok eden anayasaya aykırılıklar taşıyan bu düzenleme zamanla değişerek kent toprağının hakkı belediyeler elinde olacağını belirten Uyar, "Kentleri gecekondulardan temizleme etiketiyle pazarlanan düzenleme kamuya ait tüm arazilere el koyarak,çağdaş gecekondular üretilmesi amaçlanmaktadır" dedi. Uyar, Ankara Büyükşehir Belediyesinin davalarının olduğu bir dönemde TBMM tarafından gece yarısı kabul edilen maddenin darbe niteliğinde olduğunu ifade etti. Uyar, Şehir Plancıları Odası olarak kentlerde yürütülen kentin sağlıklı gelişmesini amaçlayan projeleri destekleyeceklerini ifade ederek, amacı fahiş ve rant sağlamak olan projelere karşı tutumlarını sürdüreceklerini vurguladı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.