Haberler

Hoşap''ta görüntü kirliliğine son

Tarih: 21 Haziran 2010 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Adnan Gül
Tarihi Hoşap Kalesi''nin sit alanı içerisinde bulunan ve kötü bir görüntü arz eden yaklaşık 40 civarındaki evin başka bir yere nakledileceği belirtildi. Vali Kraloğlu, "Biz muhtarımızla, vatandaşlarımız ile oturup insanlarımızı kesinlikle mağdur etmeden çözüm üretmemiz lazım" dedi.

Van Valisi Münir Karaloğlu, Hoşap Kalesi''nin sit alanı içerisinde bulunan ve kötü bir görüntü arz eden yaklaşık 40 civarındaki evin başka bir yere nakledilmesi gerektiğini kaydederek, "Biz muhtarımızla, vatandaşlarımız ile oturup insanlarımızı kesinlikle mağdur etmeden çözüm üretmemiz lazım" dedi.

Van Valisi Münir Karaloğlu, yaklaşık 2,5 ay önce Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyon çalışmaları başlatılan Hoşap Kalesi''nde incelemelerde bulundu. Kalede kazı çalışmasını yapan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Top ve restorasyon çalışmasını yürüten Zeydanlı İnşaatın Şantiye Şefi Adnan Vural''dan yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Karaloğlu, kalenin çevresindeki sit alanda bulunan ve kötü bir görüntü arz eden yaklaşık 40 civarındaki evlerin başka bir yere nakledilmesi gerektiğini kaydetti. Burada basın mensupların sorularını cevaplandıran Vali Karaloğlu, Van''ın bir kaleler şehri olduğu ifade etti. Van Kalesi, Çavuştepe, Ayanıs, Yoncatepe ve Hoşap kalelerinin birer değer olduğunu kaydeden Vali Karaloğlu, bunlara sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.

Kaleyi Kurtarıp Turizme Açacağız
Hoşap Kalesi''nde şimdiye kadar ufak tefek restorasyon çalışmaları yapıldığını hatırlatan Vali Karaloğlu, ayrıca Yrd. Doç. Dr. Mehmet Top tarafından da halen devam eden bir kazı çalışmasının yapıldığını söyledi. Vali Karaloğlu, "Bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından temin edilen ödenek ile 2,5 ay önce başlatılan restorasyon çalışması tamamlanmak üzeredir. Daha burada yapılacak çok işimiz var Hem restorasyon çalışmaları hem de kazı çalışmalarımız var. Ama önemli olan bizim amacımız kaleyi kurtarıp, turizme açmaktı" dedi.

Tarihi Değerin Kıymetini Bilelim
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''ın geçen yıl kaleyi ziyaret ettikten sonra restorasyonuna karar verdiğini hatırlatan Vali Karaloğlu, bu yıl da restorasyon çalışmasının tamamlanmasının ardından tekrar gelip görmek istediğini kaydetti. Çalışmaların tamamlanmasının ardından bakan Günay''ı tekrar Van''a davet edeceklerini söyleyen Vali Karaloğlu konuşmasını şöyle sürdürdü;"Burası birinci derecede sit alanıdır. Vatandaşlarımız isteseler de evlerini onaramazlar. Onarım yapabilmeleri için kuruldan izin almaları lazım. Onun için biz muhtarımızla, vatandaşlarımız ile oturup insanlarımızı kesinlikle mağdur etmeden çözüm üretmemiz lazım. Şuan köy yerleşim alanı genişletiliyor. Hoşap Kalesi Van için en önemli tarihi değerlerden bir tanesidir. Bunun kıymetini bilmemiz lazım. Başta Hoşap halkının bilmesi lazımdır. Bu tarihi değerlerin kıymetini biz bilmezsek kimse bilmez" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.