Haberler

Floyd Bennett Field: Boş Arazide Rekreasyon

Tarih: 21 Haziran 2010 Kaynak: Urban Omnibus Çeviren: Pınar Koyuncu
New York''taki pek çok park, kamusal alanın iki büyük atasının izlerini taşır: Frederick Law Olmsted ve Robert Moses. Teorisyen Galen Cranz''a göre onların büyük ölçüdeki etkisi sayesinde, kent parkları ya bir "eğlence yeri" ya da bir "rekreasyon tesisi" olmaya eğimlidir. Floyd Bennett Field ikisi de değil. Kentin kenarında bataklığın üzerine kurulmuş eski bir uçak pistine yapılmış olan Floyd Bennett Field, tipik bir parktan çok TS Eliot''un Wasteland''ına benziyor. Yine de Gateway Milli Rekreasyon Alanı''nın bir parçası olarak, New Yorklular''a eşsiz çeşitlilikte rekreasyon aktivitesi ve kent parklarımızın gelecek olanakları için değerli bir bakış sunuyor.


1940''ta Jamaika Körfezi Gateway Milli Rekreasyon Alanı''nın bir parçası olan Floyd Bennett Field''ın hava fotoğrafı.


Gateway Milli Rekreasyon Merkezi

Tarih
New York''ta kamusal rekreasyon alanı düzenlemesi Central Park ile ve Olmsted ve Vaux''un Greensward Planı ile başladı. Avrupa aristokrat eğlence yerinin demokratik bir yorumu olarak, bu yeni park tipolojisi ister istemez büyük ölçekli ve doğal üslupluydu. Estetik ve sağlığın yanı sıra kirli ve sıkışık olan endüstriyel kente psikolojik zıtlık sunuyordu. "The Park and the People"da Rosenzweig ve Blackmar parkın tasarımının ziyaretçilere"sanatsal olarak düzenlenmiş manzaraya hayran olmaya, gezinti yerinde kalabalığın görüntüsünden zevk almaya ve arabayla gezmeye, bisiklet sürmeye, yürümeye, paten kaymaya veya -kriket oynayanlar için- rekabet sporları yapmaya" nasıl olanak sağladığını tanımlıyor.

Robert Moses park yapmanın bir sonraki büyük dönemini 1930''da belediyenin Park Departmanı şefi olarak atandığı zaman başlattı. Park tasarımı çabaları spor olanakları sağlama üzerine yoğunlaştı ve kentin her köşesine ve yeni ulaşım altyapısı sayesinde eş zamanlı olarak kenar mahallelerine yayıldı. Bu odakla, park bileşenlerinin standardizasyonu ve işletme yöntemleri çok önemli hale geldi ve yeni bir estetik parkları nitelendirmeye başladı: pahalı otopark, asfalt top sahaları ve geniş oyun alanları. Bu parklar genelde ıslah edilmiş veya doldurulmuş alanlar üzerine kuruluyor ve dış ilçelerde konumlanıyordu. Kentin belli alanları hala açık alan eksikliği duyarken, bu çaba New Yorkluların çoğunun ulaşabileceği parklar yapma konusunda başarıya ulaştı.

Aynı dönem boyunca Floyd Bennett Field kente ve millete gelişmiş teknolojiye sahip bir sivil ve askeri havaalanı olarak hizmet verdi. 1931''de açılan ve ticari havacılığın bölgesel merkezi olarak Newark Havaalanı''na rakip olmayı planlayan alan, pek çok havaalanının karanlıkta toprak bir şerit olarak göründüğü bir zamanda elektrik lambalarına ve beton pistlere sahipti. Brooklyn sakini ve deniz havacısı Floyd Bennett adıyla anılan "The Field", pek çok erken havacılık olağanüstü uçuşuna ve Amelia Earhart, John Hughes ve John Glenn de dahil önemli isimlere ev sahipliği yapmıştır. Bununla beraber, ticari havacılık burada hiçbir zaman gelişmedi. Sonuç olarak 1936''da hangarlar NYPD''ye ve Deniz Hava Yedek Kuvveti''ne ve Jamaika Körfezi boyunca 10 dönümlük bir parsel de Birleşik Devletler Sahil Güvenlik''e kiralandı. Ticari işlemler 2. Dünya Savaşı boyunca tamamen durdu ve havaalanı Birleşik Devletler donanmasına devredildi.

Bugün
1971''de Floyd Bennett Field Milli Parklar Servisi''ne devredildi ve Gateway Milli Rekreasyon Alanı''nın bir parçası oldu. Eşsiz tarihi menşei, yeri ve koruma süreçlerinden dolayı, Field şimdi tarihi NewYork parklarının iyi bir karışımı olarak yaşıyor. Burası tarihi eğlence alanı gibi geniş ve öncelikle açık yeşil alan, ama sazlıklarla kaplı sulak alanlar ve harap haldeki pistler berbat bir doğayı andırıyor, "sanatsal olarak düzenlenmiş bir manzarayı" değil. Field spor ve otopark alanlarına da sahip ve bunun çoğu Jamaika Körfezi''nden getirilen dolgu. Ama burada bu, artık kullanılmayan bir versiyon; eski havaalanı hangarlarının güzel yıkıntıları, pistler ile kesişen spor alanları ve otopark alanları serpiştirilmiş.

Floyd Bennett Field''da insan Olmsted ve Moses tarafından öngörülen aktiviteleri gerçekleştirecek alanlar bulabilir: gezinmek, bisiklet sürmek, piknik ve spor yapmak. Uçak hangarlarının iki tanesi 2006''da basketbol, futbol, kaya tırmanışı ve buz pateni gibi aktiviteler için yenilendi. Ama burada aynı zamanda farklı türde bir rekreasyon gelişiyor. Bu unutulmuş alanda New Yorklular en yaratıcı ve kendilerine özgü rekreasyonel uğraşları için yer buluyorlar.

Field''a varan biri hemen Amerikan Havayolları''na ait eski hangarlardan etkileniyor. Bunlardan ikisi şu anda rekreasyon tesisi olarak kullanılıyor. Kontrol kulesi Milli Park Servisi ofislerine ve havacılık tarihi ve Floyd Bennett Field ile ilgili küçük bir müzeye ev sahipliği yapıyor. Hangarlardan ikisi hala atıl durumda. Yıkık ve güzel kocaman iç mekanları ile yeni bir kullanım öngörülmeden, zengin bir geçmişi ifade ediyorlar. Bu boş hangarların hemen arkasında Brooklyn''in en büyük kamusal bahçesi bulunuyor. Bahçe strüktürleriyle, patikalarıyla ve sirkülasyonuyla daha çok minyatür yıkık bir şehre benziyor. Bahçe işlerinin yanı sıra kuş avlama, inşaat ve piknik yapmayı da kapsayan pek çok aktivite, materyal ve ekipmanın bulunduğu ve bahçenin sosyal merkezini oluşturan iki adet deniz konteyneri tarafından destekleniyor. Burada, jeneratörlerden katlanır sandalyelere kadar bahçeye ait olan herşey, sorumluluğu paylaşmak ve burayı üzerinde anlaşılmış bir çizelgeye göre açık tutmak için bir sistem geliştiren üyelere ödünç verilmek üzere depolanıyor.


Pistler yavaş yavaş otla kaplanıyor; ilerideki eski tarla tekrar sulak araziye dönüyor.
Fotoğraf: FASLANYCBu tarihi hangar hala atıl durumda.
Fotoğraf: FASLANYC

Field''in içlerine doğru gidildikçe geniş pistler genelde sessiz, manzaraları sadece denize, şehre veya Long Island''a doğru uzanıyor. Burada, insanlar araba ve motorsiklet sürme pratiği yapıyor ve uzaktan kumandalı uçaklarını uçurmaya geliyorlar. Milli park programına uygun olarak, bir kamp yeri ve kuzey kenarı boyunca uzanan yürüyüş yolu ziyaretçilere izinle kamp yapma olanağı sağlıyor. Ayrıca Jamaika Körfezi''nde kayıkçılık ve balıkçılık için küçük botlar da bulunabiliyor.

Floyd Bennett Field''ın doğu tarafında Tarihi Uçaklar Rekreasyon Projesi''ne (HARP), B Hangarı tarafından ev sahipliği yapılıyor. Meraklılar ve gönüllüler, içinde matkaplar, metal freze tezgahları ve kaynak istasyonları olan dev hangarın işletimini gerçekleştiriyor. Floyd Bennett Field''da uçmuş olan eski uçakları, yakıt kamyonlarını ve uçmaya devam etmelerini sağlayan bakım araçlarını restore etmek için çalışıyorlar. Bu çaba Milli Parklar Servisi "Parklarda Gönüllülük" programının bir parçası. İnsanların anlamlı, eğitimsel ve üretimsel aktivitelerle uğraşmak konusundaki, bugünün kent parklarında pek karşılaşılmayan gizli isteğini, rekreasyon şeklinde teşhis ediyor. Aynı şey pistin öteki tarafındaki bahçede bulunan topluluğun inşa ve gelişim çabası konusunda da söylenebilir.


Konteynerlar depolama, ekipman, materyal ve tesisat sağlıyor ve kamu bahçesi için sosyal merkez olarak hizmet veriyor. Fotoğraf: FASLANYC


Kamu bahçesinin büyük ve açık alanı çeşitli aktivitelere olanak sağlıyor.
Fotoğraf: FASLANYC

Gelecek
Floyd Bennett Field''da New Yorklular''a açık olan rekreasyonel olanaklar eğlence alanı ve rekreasyon tesisi geleneklerinin ötesinde bir gelişme gösterdi. Aktif ve pasif rekreasyonun geleneksel biçimlerini içerirken, Field aynı zamanda depolama, güç, su, materyal, ekipman ve programlanabilir alanı içeren tesislerin tedarik edilmesiyle rekreasyonel iş arayışına izin veriyor. Rekreasyon, metalaştırılmış bir çevrede sadece imajların ve tecrübelerin tüketimine dayanmak yerine, bir süreç haline geliyor: bahçe arsasının tarımı, yeni kuş evlerinin veya bahçe için çitlerin yapılması, veya tarihi bir uçağın restorasyonu. Bu şekilde iş-rekreasyonu ile rekreasyonun geleneksel formlarının katmanlaşması bir çeşitlilik yaratıyor. Aynı zamanda gelecekteki parklarımızın kentsel kamuya nasıl daha iyi hizmet verebileceği konusunda bizi umutlandıran bir bakış sunuyor.

Burası daha çok imkan sağlayarak özellikle boş vakit işlerine izin veriyor ve daha yaşanılır kentler yaratacağına söz veriyor. Anlamlı, zevk alınan iş konusundaki basit bir insan isteğini gerçekleştiriyor ve bu insanların profesyonel fikir birliğinin tam da bunu teşvik ettiği bir zamanda kentsel yaşamı kabul etmelerine yardım ediyor. Kamu bahçeleri işe benzer rekreasyonu kamusal parklarla kaynaştıran en fazla tanınan örnek ve kurulmuş bir model olarak hizmet verebilir. Bununla beraber, kentsel parklarda başka biçimlerde işler için istek de sürüyor. Floyd Bennett Field, aktivitelerinin çeşitliliği ve buraya her hafta gelen ziyaretçileri ile bir parkın ne sunabileceğine bir göz atmamızı sağlıyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.