Haberler

Buildist Zirveye Oturdu

Tarih: 22 Haziran 2010 Yazan: Derya Yazman

Fotoğraflar: Kaan Verdioğlu

Clarion Survey ve Arkitera Mimarlık Merkezi işbirliğinde 30 Eylül - 3 Ekim 2010 tarihlerinde gerçekleşecek olan Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı''nın ikinci tanıtım toplantısı İstanbul''un en yüksek binası olan İstanbul Sapphire''de gerçekleşti. Özlem Gürses''in sunuculuğu yaptığı geceye mimarlık, yapı - malzeme dünyasından ve basından çok sayıda kişi katıldı. Katılımcılar, Sapphire''in 54. katında büyüleyici bir manzarası eşliğinde Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı hakkındaki gelişmelerden haberdar oldular.Ömer Yılmaz

Basın toplantısında ilk olarak Arkitera Mimarlık Merkezi''nin ortaklarından Ömer Yılmaz, Buildist hakkındaki gelişmeleri basın mensuplarına aktardı. Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı''nın alışılmış fuarlardan farklı olacağından ve nitelikli ziyaretçi getirmek asıl amaçları içinde olduğundan söz etti. Balkanlar, eski Sovyet Cumhuriyetleri, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin hedef ülkeler arasında yer aldığı belirten Yılmaz, 5 ana madde ile bu hedefi sağlayacaklarını söyledi:

- Özel Fuar Konsepti
- Yaygın İletişim
- Etkinlikler
- Uluslararası Ziyaretçi
- Gayrimenkul Buluşması

Sektörlerle Ortak Çalışmalar
Ekoloji - Yapı ilişkisine bu fuar kapsamında önem verileceğini söyleyen Yılmaz, ÇEDBİK ile birlikte fuar kapsamında ÇEDBİK Arena adı altında konferanslar silsilesi ile LEED ve BREAM eğitimleri verileceğini belirtti. Kariyer.net ile insan kaynakları konusunda çalışmalar yapılacağını, Serbest Mimarlar Derneği ile de fuar alanında sergilerin düzenleneceğini söyledi.

Fuar Ziyaretçileri içinde Mimarların Katılımını Sağlamak
Mimarların fuarları çok fazla ziyaret etmediğini söyleyen Yılmaz, bu durumu kırmaya çalışacaklarını, fuarın ulaşım, konfor ve etkinlikleri ile bu durumun gerçekleşmesine katkı sağlayacağını vurguladı.

Buildist Mimarlık Kültürünü Destekliyor
"Buildist Mimarlık Kültürünü Destekliyor" sloganıyla Arkitera olarak birçok projeye imza attıldığını söyleyen Yılmaz, Buildist''in mimarlık ile iç içe bir yapıda ilerleyeceğinden söz etti. Yarışma Şartnamelerinin internet ortamına aktarılması, Açık Kapı Festivali, ARKIMEET Konferansları, Arkitekt Dergileri''nin yayınlanması gibi önemli mimarlık veritabanı ve organizasyonlarının Buildist tarafından desteklenerek gerçekleştiğini belirtti.

"Buildist, Clarion - Survey Birlikteliğinin İlk Çalışması"


Simon Kimble

Daha sonra Clarion Events CEO''su Simon Kimble, bu zamana kadar yapmış oldukları çok sayıdaki etkinliklerden bahsetti. Survey''i satın alarak, bu fuar ile bu birlikteliğin ilk çalışması gerçekleştireceklerini ve bu şekilde çalışmalarına hızlı ve başarılı bir şekilde devam edeceklerini söyledi. Arkitera Mimarlık Merkezi gibi mimarlık dünyasında tecrübeli ve başarılı bir firma ile gerçekleştirecekleri fuar ile iyi sonuçlar elde edeceklerine inandıklarını belirtti.


Horst Rudolph

Clarion Survey Fuarcılık Grup Fuar Direktörü Horst Rudolph, Survey Fuarcılığın mobilya sektöründe uzmanlaşmış olduğundan ve bu sektör dahilinde çok sayıda fuar gerçekleştirdiklerinden bahsetti. Arkitera ile gerçekleştirdikleri bu ortaklıkla iyi sonuçlar elde edeceklerini belirterek, bu çalışmadan dolayı memnuniyetlerini belirtti.


Sinan Karahanoğlu

Clarion Survey Fuarcılık Satış Müdürü Sinan Karahanoğlu da, gerçekleştirmiş oldukları fuar çalışmalarından bahsederek, Buildist ile farklı bir konsepte başarı elde edeceklerini vurguladı.


Orhan Turan

Gecenin ilerleyen saatlerinde İMSAD (İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği) Başkanı Orhan Turan söz alarak, Türkiye''nin inşaat sektöründeki gelişmelerinden bahsetti. Türkiye''nin inşaat ve altyapı sektöründe hızla ilerlediğini söyleyen Turan, 2008 yılında Türk İnşaat Sanayi''nin ihracatta 1. sırada olduğunu belirtti. Orhan Turan, 2010 yılında gerçekleşecek olan Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı''nın da bu gelişmelere katkı sağlayacağını vurguladı.

Konuşmaların ardından akşam yemeği ile devam eden buluşma, İstanbul''un eşsiz gece manzarası ile katılımcıları hayran bırakarak, hafızalardan silinmeyecek bir deneyim yaşattı.

BUILDIST
Yapı Malzemeleri Fuarı Hakkında
Tasarım, mimarlık, inovasyon ve teknolojinin yeni buluşma noktası olarak konumlandırılan fuarın ilki 30 Eylül - 3 Ekim 2010 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi CNR Expo''da gerçekleştirilecek.

Yapı sektöründe uzman Arkitera Mimarlık Merkezi ile fuarcılık alanında uzman Clarion Survey Fuarcılık güçlerini İstanbul için birleştirdi: Balkanlar, eski Sovyet Cumhuriyetleri, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerini hedefleyen BUILDIST, bu coğrafyada üç yıl içinde, Moskova fuarından sonra ikinci büyük fuar olmayı hedefliyor.

Gayrimenkul alanında önümüzdeki yılların yatırım ülkelerinden birisi olarak kabul edilen Türkiye bu gelişme ışığında iç pazarda yapı malzemesi üreticilerine büyük fırsatlar sunuyor. Öte yandan Türk müteahhitlerinin dünya çapındaki başarıları ile yapı malzemesi alanında son yıllarda yerli ve yabancı firmalar tarafından yapılan geliştirme çalışmaları ise yapı sektörü için yeni bir yüz oluşturdu. BUILDIST bu güncel gelişme ve fırsatlar ışığında yapı malzemesi üreticilerine ihtiyaç duydukları uluslararası ve profesyonel fuar ortamını oluşturmak amacıyla İstanbul''da hayata geçiriliyor.

Fuarlarda katılımcılar kadar ziyaretçilerin de önemine inanan Arkitera ve Clarion Survey bu konuda geçmişten gelen bir benzerliğe de sahipler: Arkitera Mimarlık Merkezi yapı sektörüne yönelik düzenlediği 300''ün üzerindeki etkinlik ile neredeyse her projesinde izleyicisi (ziyaretçisi) ile varoldu. Survey ise bugün dünya çapında ulaştığı başarıyı, ziyaretçilerini fuarlarında izlediği farklı stratejiler ile rahat ettirerek sağladı. Bu iki farklı ama aynı sonucu doğuran anlayış BUILDIST 2010''da katılımcı firmalar için ziyaretçi, dolayısıyla müşteri yaratarak fuardan gerçek anlamda fayda yaratılmasını sağlayacak.

Fuar alanı içinde yapılacak özel düzenlemeler, fuar girişindeki yaratıcı çözümler, katılımcı ve ziyaretçilerin birbirlerine web ortamından ulaşabilmesi, fuar alanında birebir buluşma ortamlarının yaratılması bu farklı anlayışın birkaç yansıması olarak sıralanabilir. BUILDIST''in farklılıkları fuar alanı düzenlemeleri ile kısıtlı kalmayacak: Piyasaya sürülen yeni ürünlerin özel bir işaret ile belirginleştirilmesi; yapı malzemesi üreticilerinin sosyal sorumluluk çalışmalarını sektör ile paylaşmalarına olanak verecek Sosyal Sorumluluk Alanı; Yeşil Binalar & Teknoloji salonu BUILDIST 2010''un diğer bazı yenilikleri.

Fuar hakkında detaylı bilgiye www.buildist.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

İmaj Galerisi
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.