Haberler

Avusturya Heyeti ile İstanbul-Viyana işbirliği konuşuldu

Tarih: 24 Haziran 2010 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Avusturya Heyeti ile ikili görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Kadir Topbaş, İstanbul ile Viyana arasındaki geliştirmek için kültürel, sosyal, sanatsal aktivitelerde ve turizm alanında işbirliğine gideceklerini açıkladı.

Avusturya''nın Türkiye Büyükelçisi Heidemaria Gurer, Viyana Belediye Başkan Yardımcısı Renate Brauner, Viyana Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Jank Brigitte''den oluşan Avusturya Heyeti, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ı Saraçhane Belediye Sarayı''ndaki makamında ziyaret etti. Görüşmede İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Adem Baştürk, Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Başkanları, Şirket Genel Müdürleri de yer aldı.

İkili görüşmelerin ardından gazetecilere açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Viyana Belediye Başkanının ülkesindeki seçimler nedeniyle ziyarete katılamadığını belirterek, görüşmede İstanbul ve Viyana belediyeleri arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek adına sosyal, kültürel, sanatsal aktiviteler ile turizm alanında birlikte adım atmaya karar verdiklerini söyledi.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında dünyaca ünlü Viyana Flormani Orkestrası''nın bu akşamki konserine davet edildiğini ifade eden Başkan Topbaş, heyette yer alan Viyana Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Brigitte Jank''ın da kendisini önümüzdeki ocak ayında yapılacak olan Viyana''daki baloya davet ettiğini dile getirdi.

Türkiye ile Avusturya arasında uzun yıllardır devam eden iyi ilişkilerin daha da geliştirilmesi adına yerel yönetimler olarak kendilerine büyük görev düştüğünü vurgulayan Kadir Topbaş, "Bu konuda belediyeler arası ilişkileri öncü olarak görmekteyiz. Görüşmemizde İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin Şirketleriyle Viyana''daki şirketlerin iki şehirde ya da üçüncü bir şehirde ortak adımlar atabileceğini konuştuk. Sayın Büyükelçi ve Sayın Başkan Yardımcısına nazik ziyaretlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum" dedi.

Viyana Belediye Başkan Yardımcısı Renate Brauner de büyükşehirlerin sıkıntılarının her yerde aynı olduğunu belirterek, "Viyana''da çok sayıda Türkiye kökenli insan yaşıyor. Birçok aile Viyana''ya yerleşerek çocuklarını burada dünyaya getirmiş. Bu çocuklar Viyana''nın çocuklarıdır. Bu çocuklar özellikle bizim yakın işbirliğimizin bir garantisidir" diye konuştu.

Ziyaretin ardından Başkan Kadir Topbaş ile Brauner ile beraberindeki heyet hatıra fotoğrafı çektirdi. Kadir Topbaş Brauner''e Kız Kulesi işlemeli bir çini hediye ederken, Brauner de Topbaş''a şehrin ambleminin bulunduğu kristal verdi.Viyana Büyükşehir Belediyesi''nin ziyarete ilişkin yaptığı basın açıklamasında ise, iki belediye arasındaki işbirliğine ilişin yapılan ziyaretin İstanbul''un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olması nedeniyle daha da anlam kazandığı ifade edilerek, Brauner''in iki metropolün şehircilik alanında işbirliğine gitmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdiği belirtildi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.