Haberler

Betonun Geçmişini Geleceğe Aktarmak

Tarih: 24 Haziran 2010 Kaynak: Architect''s Newspaper Yazan: William Menking Çeviren: Derya Yazman
Robert Damora, 1950''lerde kamusal bir mücadele başlatarak, halen daha modern olarak kalan betonun kullanımı konusunda öncülük etti.


Açık Plan Evi, John Johansen Fotoğraflar: Robert Damora

Mimari fotoğrafçı Robert Damora, 97 yaşında vefat ettiği zaman, 2. Dünya Savaşı Dönemi''nin mimarlık yaratıcıları ile de bağlantımızı kaybettik. Julius Shulman, Marvin Rand ve Ezra Stoller gibi, Robert Damora da kararlı ve tecrübeli bir mimardı. O, bakış açısını ve deneyimlerini yansıtan binalar üzerinde özenle çalıştı.


Helix Apartmanı, i.M. Pei

Damora aynı zamanda modernizmin bir aktivistiydi. Bu durum ona önemli bir miras bıraktı. 1960''ların başlarında, tüketici ve mimarlık dergisi olan "Better Houses at Lower Cost"u yarattı ve geliştirdi. Onun bu programı, değişken alanlar ve programlarla adapte olmuş, ticari konut gelişiminden kaçınan prefabrik bileşenlerle toplu konut üretim modeline hizmet eden bir yapıdaydı. Damora, bu programa yönelik 6 ev inşa etti. Bu projesi ona, 1962''de Cape Cod''da "Architectural Record''s House of the Year" Ödülü''nü kazandırdı.

Belki de onun bu etkili girişimi, "Seeds for Architecture"dı ve Universal Atlas Cement için gelişti. Damora''nın ayrıldığı eşi Sirkka''ya göre, United States Steel çimento şirketini sonradan kazanmıştı ve betonun yaratıcı kullanımını geliştirmeye yönelik kamusal bir mücadele yaratmak adına reklam ajansı BBDO''ya yönelmişti. Ajans Damora''ya bu programın küratörlüğü hakkında sorular sordu ve o da 21 mimar ve mühendisi, 14 araştırma projesinde çalışmaya yönelik seçti. Afişe edilmiş bu projeler, 1956 - 1958 arasında Time, Fortune ve The Saturday Evening Post''da yayınlandı. Seeds for Architecture da, Architectural Forum''daki derginin yapısal yenilik bölümündeki bir hikaye gibi yayınlandı.


Köprü Projesi


Victor Gruen ve Edgardo Contin Tarafından Tasarlanan Havaalanı

Damora''nın küratör vizyonu, Forum''daki Louis Kahn, I.M. Pei, John Johansen, Walter Gropius ve Marcel Breuer''in beğenileri ile tasarlanmış yüksek seviyeli projeleri geliştirdi. Bu tasarımların en orijinalleri, Paolo Soleri tarafından tasarlanan bölünmüş bir çubuk fikrinin hakim olduğu, boru biçimde beton köprü ve Victor Gruen, Edgardo Contini tarafından tasarlanan yolcuların uçaklara daha yakın olmalarını sağlayan bir terminale olanak veren havaalanı projesiydi.


Stadyum, Antonin Raymond, L.L. Rado and Weidlinger & Salvadori

Bu mücadelenin popüler ve profesyonel başarısı, 1960''daki Moma''nın Visionary Architecture sergisine dahil olmasını sağladı. Bu, yaratıcı bir mimarın geleceğin vizyonunu nasıl satabileceğine yönelik bir model oluşturuyordu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.