Haberler

Yeni sağlık üssü: Manisa

Tarih: 25 Haziran 2010 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Rıdvan Körpe
İl Sağlık Müdürü Ziya Tay, "Manisalılar artık sağlık alanında dışa bağımlı olmaktan kurtulacak" dedi.

Manisa''yı sağlık hizmetlerinde zirveye taşıyacak yatırımlara hız verildi. İl Sağlık Müdürü Dr. Ziya Tay, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç ile diğer milletvekillerinin gayretleriyle yapılan yatırımlar sayesinde Manisa''nın sağlık üssü haline geleceğini söyledi. Tay, "Yatırımlar Manisalıları sağlıkta dışa bağımlılıktan kurtaracak" dedi.

Marka şehir

Dr. Tay, 3-5 yıl içinde tamamlanacak yatırımların ardından Manisalıların birçok hastalığın teşhis ve tedavisi için İzmir''e gitmek zorunda kalmayacaklarını dile getirdi. Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Ziya Tay, "Hastalıklarının teşhis ve tedavileri Manisa''da yapılabilecek. Dev yatırımlar peşpeşe gerçekleştiriliyor. Özel hastane konforu sunacak yatırımlar, Manisa''nın marka şehir olmasına katkı sağlayacak. Manisa''ya sağlık turizmi gelecek" diye konuştu. Dr. Ziya Tay, "Alaşehir 200 yataklı hastanemizin kapalı alanı 36 bin metrekare. 11 ameliyathanesi, yoğun bakım üniteleri, 3 bin kişilik konferans salonu var. Yani şu anda hizmet veren Alaşehir Devlet Hastanesi''nin 7 katı büyüklüğünde. Turgutlu''daki 300 yataklı hastanemizin toplam kapalı alanı ise 47 bin metrekare. Manisa ilinde bu büyüklükte kamu yatırımı yok. Yapımına başlanan ve ihale aşamasında olan tüm hastaneler bittiğinde çok ciddi bir yatırım gerçekleşmiş olacak. Manisa''da sağlık hizmeti veren kurumların toplam kapalı alanı kentte Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan bütün hastanelerin toplam kapalı alanının iki katı olacak" dedi.

Bakanlık politikası

Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Ziya Tay, hastane odalarının Sağlık Bakanlığı''nın kalite politikası çerçevesinde düzenleneceğini belirterek, "Odaların yarısından çoğu tek kişilik olacak. Banyolu, televizyonlu, buzdolaplı odalar, birçok özel hastanenin üzerinde standartlarda donatılacak. Manisa merkezdeki 400 yataklı hastane tamamlandığında binin üzerinde çalışanı olacak. Günde 5 binin üzerinde hasta buraya sağlık hizmeti almaya gelecek. Hastaya eşlik eden en az bir kişiyle birlikte günde 10 bin kişi buraya girip çıkacak. Manisa''nın uzun zamandır bir büyük şehir olma hayali vardı" dedi.

Projeler hangi aşamada

- 400 yataklı Eğitim Araştırma Hastanesi, önümüzdeki aylarda ihale edilecek.

- 300 yataklı Soma Devlet Hastanesi önümüzdeki aylarda ihaleye çıkılacak.

- 300 yataklı Turgutlu Devlet Hastanesi''nin kaba inşaatı Kasım''da bitecek.

- 200 yataklı Alaşehir Devlet Hastanesi''nin kaba inşaatı Ağustos ayına kadar tamamlanacak.

- 100 yataklı Demirci Devlet Hastanesi''ne arsa aranıyor. Proje, yatırım programına alındı.

- Manisa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi iki ay içerisinde ihale edilecek.

- 200 yataklı Akhisar Devlet Hastanesi ek binası ihale aşamasında.

- Salihli''de 4 bin metrekarelik ek binanın yapımı sürüyor.

- Kırkağaç Devlet Hastanesi binası yenilendi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.