Haberler

Betona " G Uygunluk Belgesi"

Tarih: 8 Temmuz 2010
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı''nın yayımladığı Yönetmeliğe göre, Ülkemizde 1 Temmuz 2010 tarihinden itibaren, betonda kalite işareti olan "G Uygunluk Belgesi" olmayan kalitesiz hazır betonlar kullanılamayacak. Bu yönetmelik tüm hazır beton tesislerine denetim ve G belgesi zorunluluğu getiriyor. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı''nca "G Uygunluk Denetimleri" için atanan KGS - Kalite Güvence Sistemi İktisadi İşletmesi, hazır beton sektöründe 15 yıllık bir deneyime sahip.

Hazır beton Türkiye''ye çok geç geldi ancak çok hızlı bir büyüme içine girdi. Yılda 70 milyon metreküpe ulaşan üretim miktarları, betonun yapı malzemesi olarak deprem güvenliği açısından önemi düşünüldüğünde kaliteli beton üretimini gerekli kılıyor. Yapılan araştırmalar da deprem yıkımlarının en önemli nedenlerinin başında kalitesiz beton kullanımının geldiğini ortaya çıkartıyor.

Uzun yıllardır hazır beton sektöründe önemli bir belgelendirme ve denetleme boşluğu bulunuyordu. Bu sorunun çözümü için T.C. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı 1 Temmuz 2010''dan itibaren, başta beton olmak üzere CE kapsamında olmayan yapı malzemelerinde kalitesiz üretimi engelleyecek olan "G İşareti Yönetmeliği"ni yayımladı. Bu yönetmelik sürekli sistem denetimi ve habersiz ürün denetimlerini öngörüyor. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, KGS - Kalite Güvence Sistemi İktisadi İşletmesi''ni 27.05.2010 tarih ve 27593 sayılı Resmi Gazete''de yayınlanan Tebliğ ile betonda "G Uygunluk Belgesi" verecek uygunluk değerlendirme kuruluşu olarak "001" kimlik kayıt numarası ile görevlendirdi.

KGS, 1995 yılından bu yana hazır beton tesislerine yönelik denetim ve belgelendirme faaliyetlerini sürdürüyor. Bugüne kadar sadece gönüllülük esasına dayalı olarak denetim ve belgelendirme hizmeti veren KGS, alınan bu yetkiyle birlikte bundan sonra KGS Belgesinin yanı sıra betonda zorunlu hale gelen "G Uygunluk Belgesi" de verecek. G İşareti Yönetmeliği''inin başarılı olması için denetim işinin ciddi şekilde yapılması ve Bakanlık tarafından sıkı takibi gerekiyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.