Haberler

Vakko''nun cam binası modanın sanat merkezi olacak

Tarih: 9 Temmuz 2010 Kaynak: Sabah Emlak
Dünyaca ünlü ABD''li REX''e ait Vakko Moda Merkezi, iki yılın sonunda görkemli bir moda ve sanat merkezine dönüştü. Nakkaştepe''deki merkezin iç dekorasyon danışmanlığı Autoban''a ait.

Vakko Moda Merkezi, kalıplanarak ideal şekline getirilmesiyle kendi ağırlığını taşıma özelliği alan camlarıyla dünyada bir ilki temsil ediyor. İçinde tüm yönetim birimleri ve yaratıcı kadro ofislerinin yanı sıra showroomlar, Vitali Hakko Sanat Kütüphanesi, oditoryum, galeri, ve müzeden oluşan Sanat Merkezi''nin yer aldığı yapı, yine bir Vakko kuruluşu olan Power Media Center''la da organik bir bütünlük oluşturuyor. Yapının merkezinden yükselen showcase, sayısız kuruluma olanak tanıyan camla kaplı çelik kutuların istifiyle tepeden tabana bir sirkülasyon yaratıyor. Görüntünün ayna ve camların etkisiyle katlanıp kırılarak çoğaldığı showcase''de bir illüzyon etkisi oluşuyor. Power Group ise akustik ve ışık kontrollü alanlarıyla ana yapıya organik olarak bağlanıyor.

Ultra ince cam ile süper dayanıklı bina
Vakko Moda Merkezi yangına, depreme ve suya dayanıklı özel bir camla kaplı. 172 panelden oluşan direnci artırılmış ultra ince cam, 855 metrekarelik bir alanda uygulanmış. Bina, gece bakıldığı zaman orta alanın etrafını çevreleyen ve kare olmasına rağmen dairesel bir görüntü veren kat yapılarına sahip. Bin 300 metrekarelik şeffaf ofis alanına sahip olan binada, toplam 200 kişinin çalışabileceği 56 oda bulunuyor. Yapının içerisinde kullanılan çelik miktarı ise 400 ton. İç ve dış yapısına olduğu kadar altyapısında da oldukça titiz çalışılan yapıda havalandırma, ısıtma gibi alanlar için 12 bin metre boru kullanıldı. 4 radyo istasyonu ve bir de müzik televizyonunun hizmet verdiği Power Group''un da yer aldığı Vakko Moda Merkezi için 250 bin metre kablo çekildi.

Moda, sanat ve teknoloji aynı çatı
Nakkaştepe''deki Vakko Moda Merkezi içinde yer alan sanat müzesinde yaklaşık 700 eser sergilenebiliyor. Çok önemli yerli ve yabancı eserlerin icra edileceği ve Vakko müşterilerinin yararlanacağı Vakko Oditoryumu ise 200 kişiyi aynı anda ağırlayabilecek kapasitede. 130 metrekarelik bir alanda faaliyet gösteren Vitali Hakko Sanat Kütüphanesi ise sahip olduğu 30 bin adet kitapla alanında bir ilki temsil ediyor. Zorlu bir süreçten geçerek Merter''den Nakkaştepe''ye zarar görmeden taşınan ve titizlikle yeni yerlerine yerleştirilen, Bedri Rahmi Eyüboğlu, İlhan Koman, Jale Yılmabaşar, Nevzat Yüzbaşıoğlu gibi önemli sanatçılara ait rölyef, heykel ve seramik çalışmaları ise geleceğin mimari yapısının geçmişle bağını en güzel şekilde yansıtıyor.

Mimarların ve tasarımcıların uğrak noktası olacak
Yapının, ilgili uluslararası çevrelerde özgün bir mimarlık sanatı örneği olarak adından söz ettirmeye başladığını belirten Vakko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Hakko, "Mimarlar ve tasarımcılar şimdiden bu yapıyı İstanbul''da gözde bir destinasyon merkezi olarak görmeye başladılar. Bu yapının dünya mimari çevreleri ve meslek yayınlarında daha bugünden yarattığı yankının artarak devam edeceğine ve İstanbul''un tanıtımına da katkıda bulunacağına inanıyoruz" dedi.

Vakko ve Power Group''un yer aldığı Vakko Moda Merkezi''nin kendileri için bir meydan okuma anlamına geldiğini ifade eden REX Mimarlık Ofisi Başkanı Joshua Prince-Ramus "Temel felsefemiz, daha önce hiç yapmadığımız işleri yapmak, yaptıklarımızı ise asla tekrarlamamak... Vakko Moda Merkezi bizim için gerçek bir meydan okumaydı hem birçok farklı program kombinasyonları gerektirdiği hem de mevcut bir temeli yeniden kullanmak açısından. Sonuçta herkesi mutlu eden bir eser çıktı."

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.