Haberler

Kıraç: Efes Dünya Kültür Mirası listesine girmeli

Tarih: 9 Temmuz 2010 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Süleyman Sağat
Vali Cahit Kıraç, UNESCO tarafından kentin tarihi zenginliğinin değerlendirilmesi için düzenlenen kongrede önemli bir eksikliği dile getirdi.

UNESCO Kültürlerarası Avrupa-Akdeniz Merkezi tarafından İzmir''de bulunan tarihsel ve kültürel zenginliklerin görüşülmesi ve kültürel miras listesine girmeye değer antik kentlerin keşfedilmesi amacıyla düzenlenen "Kültür ve Turizm Avrupa-Akdeniz Kültürlerarası Köprüler Kongresi" başladı. Swissotel Grand Efes''te iki gün sürecek kongrenin açılışında konuşan İzmir Valisi Cahit Kıraç, "Dünya Kültürel Mirası Geçici Listesi''nde yer alan Efes ile Bergama''nın asıl listelerde yer alması gerekiyor. Bu amaçla çalışmalar yapıyoruz" dedi.

Hoşgörü gerekiyor

Kültürlerarası diyalogun her türlü ayrılık ve çatışma konularını en aza indirebileceğini, insanlığın ortak sorunlarının çözümüne de katkı sağlayacağını belirten Vali Kıraç, "Yaşadığımız coğrafya başta olmak üzere dünyanın bir çok yerinde insanoğlu birbirine tahammül edemediği, anlamaya çalışmadığı ve ortak değerlerin etrafında kenetlenemediği için toplumsal huzursuzluk ve kargaşa yaşanmaktadır. Bu nedenle yaşadığımız dünya bugün, her zamankinden daha fazla barışa, hoşgörüye, kültürlerarası diyaloğa ihtiyaç duymaktadır. İzmir, farklı kültür ve dinlere mensup insanların hoşgörü ve barış içinde yüzyıllardır yan yana yaşadığı bir kent. İzmir''deki kültürel değerlerin korunması amacıyla üç yılda 197 projeye 54 milyon lira kaynak aktarıldı" diye konuştu.

Ortak duygu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan ise, "Anadolu''da Urartu, Roma, Bizans, Yunan uygarlıkları hüküm sürdü. Böylesine zengin coğrafyada Dünya Kültürel Mirası''nda 9 yerin bulunması büyük eksiklik. 23 aday şehir en kısa sürede asıl listeye girmeli. Dünyanın 7 harikası arasında yer alan Artemis Tapınağı''nın bulunduğu Efes ile sağlık merkezi Akslepion''un Dünya Kültürel Mirası''nda yer alması gerekir" dedi. UNESCO Kültürlerarası Avrupa Akdeniz Merkezi Başkanı Prof. Dr. Titika Stassinopoulos, Yunanistan ve Türkiye''nin aynı kültürel geçmişi paylaşan iki ülke olduğunu, bu nedenle daha çok işbirliği yapması gerektiğini söyledi. Stassinopoulos, Türkler ve Yunanlıların aynı duyguları paylaşan insanlar olduğunu ve iki ülke işbirliğinin dünyaya örnek olabileceğini dile getirdi. UNESCO Yunanistan Milli Komitesi Başkanı Maria Caterini Gicicoste ise UNESCO''nun dünya kültürel mirasının korunması için büyük çalışmalar yaptığını söyledi. UNESCO Kültürlerarası Avrupa Akdeniz Merkezi Başkan Yardımcısı Şehnaz Yılmaz da kültür olmadan turizmin gelişemeyeceğini, 2 gün sürecek kongrede İzmir''deki kültürel zenginliklerin de tanıtılacağını söyledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.