Haberler

Steven Holl Mimarlık Tarafından Tasarlanan Knut Hamsun Merkezi 2010 Kuzey Norveç Mimarlık Ödülü''nü Kazandı

Tarih: 9 Temmuz 2010 Derleyen: Bahar Bayhan


Steven Holl Mimarlık, Norveç, Hamoroy''da gerçekleştirdikleri Knut Hamsun Merkezi tasarımı ile 2010 Kuzey Norveç Mimarlık Ödülü''ne layık görüldü. Bu ödül her yıl Kuzey Norveç''in tarihi, kültürel, ekonomik ve fiziksel özelliklerini gösteren projelere veriliyor. 4 Ağustos 2009''da, Knut Hamsun''un 150. yıldönümünde kapılarını açan Knut Hamsun Merkezi, Norveç''in en tanınmış yazarına ve 1920 Nobel Ödülü''ne adandı.

Jüri, açılı ve cüretkar buldukları ve peyzaj düzenlemesi ile öne çıkan binayı övdü. Bina, Hamsun''un büyüdüğü çiftliğin yanında, Homoroy''un Presteid köyünden Kutup Dairesi''nin yukarısına kadar olan 2700 m² alan üzerinde bulunuyor. Binada sergi alanları, kütüphane ve okuma odası, bir kafe ve bir konferans salonu yer alıyor.

Hamsun''un insan zihnindeki karışıklıklar konulu araştırmalarından etkilenen yapı bir örnek olarak ve aydınlatmayı ve alandaki canlılığı güçlendirecek, mimari alanında Hamsun''un karakterini yansıtacak şekilde tasarlandı. Hamsun''un yazılarından esinlenilerek tasarlanan binada izleme balkonunda ve döşemelerde yazarın satır aralarından seçilmiş cümleler ifade edilmeye çalışılmış. Hamsun Merkezi''nin tasarım konsepti olan "Bedene benzer bir bina: Görünmez güçlerin savaş alanı" yapının içinde de dışında da farkediliyor. Ahşap görünümlü bina, yüzey boyunca delerek geçen gizli bir darbeyle noktalandı. Binanın omurgası delikli pirinçlerden inşa edildi ve merkezi bir asansör etkisi yarattı. Katranlı siyah ahşap dış cephe, Noreç''in ortaçağ ahşap kiliselerini andırıyor ve teras bahçesindeki uzun bambu oluklar Norveç''in geleneksel çim bahçelerine atıfta bulunuyor.

Konuyla İlgili Linkler
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.