Haberler

Güneşten elektrik üretimi için adım atıldı, protokole 4 üniversite imza attı

Tarih: 28 Temmuz 2010 Kaynak: Zaman Yazan: Özkan Mayda
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından kentte güneş enerjisi kullanımına yönelik hazırlanan ''Güneşkent Yeşil Antalya Projesi'' için çeşitli üniversiteler ve kuruluşların yer aldığı katılım ortaklarınca iyi niyet protokolü imzalandı. Büyükşe-hir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, yarınlar için çok önemli olan bu projeyi hayata geçireceklerini kaydetti.

Antalya''ya güneşkent kimliği kazandıracak olan ''Güneşkent-Yeşil-Antalya Projesi'' resmen hayata geçti. Uygulama kapsamında turizm şehrinde güneş enerjisi yaygınlaştırılacak. Antalya Büyükşehir Belediyesi Temiz Enerji Koordinatörlüğü tarafından altyapı çalışmaları hazırlanan ''Güneşkent-Yeşil Antalya Projesi'' ile ilgili protokol, Antalya Otel''de imzalandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın imza töreninde yaptığı konuşmada projenin önemine değinerek, "Antalya''nın caddelerinin yanı sıra kamu kurum ve kuruluşları ile büyük otellerin fotovolvait ile elektriklerini üretecekleri günü yakalamak istiyorum. Türkiye bu konuda Muğla Üniversitesi gibi bir vizyon koymak durumunda." dedi.

Büyükşehir Belediyesi Temiz Enerji Koordinatörü Erdem Armen de Avrupa''nın temiz enerjiyi kullanma konusunda kendisine hedefler koyduğunu belirtti. Söz konusu projenin Antalya''da karbon salınımlarının takip ve kontrol edilerek düşürülmesinde önemli olduğunu açıklayan Armen şunları söyledi: "Uygulama, güneş enerjisinden elektrik elde edilmesine, yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli kullanılmasından bu kaynakların kullanımın yaygınlaştırılmasına kadar birçok konuyu kapsayacak. Ayrıca konu odaklı eğitimler, bilgilendirme konferansları ve kongreleri, fuar organizasyonları ve şenlikler gibi etkinliklerle konu zenginleştirilecek."

Güneşkent Antalya Proje Koordinatörü Dr. Baha Kuban projenin tüm Türkiye''ye örnek olacağını söyledi. İmza törenine, projeyi destekleyen dört üniversite, bir enstitü, bir dernek, bir de ulusal platform topluluğunun temsilcileri ve çok sayıda sivil toplum kuruluşundan temsilciler katıldı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.