Haberler

Duygusal tasarımlar mimariye yön verdi

Tarih: 27 Temmuz 2010 Kaynak: Sabah Emlak Yazan: Dilek Taş
Mimarlar artık şehirlerin duygusal yapısını ele alarak projelerine şekil veriyor. Kimi soğuk bir Kuzey Avrupa şehrinde yazlık yaparak doğaya gönderme yapıyor, kimi ise bir kültür şehrinde ilginç bir opera binası tasarlayarak şehri kalbinden vuracak projelere imza atıyor.

Mimarlar, projeleri artık sadece yaratıcılıkları ile değil duygularıyla da tasarlıyor. Yaptıkları projelerde şehir hayatına gönderme yapıyor ya da projenin özelliğine duygusal göndermeler yapacak tasarımları hayata geçiriyor. Örneğin soğuk Kuzey Avrupa şehirlerinde dondurucu iklime gönderme yapacak bir ‘yazlık ev'' inşa ediyor. Ya da Beyrut''ta geleneksel şehir yaşamını modern şehir hayatı ile harmanlayan bir projeye imza atıyor. Kimisi ise zihinsel engellilere özel bir tasarıma ev sahipliği yaparken onları toplumdan izole etmek yerine toplumun içine entegre edecek bir terapi merkezi çiziyor. Mimarlar artık duygularını işin içine daha fazla ‘karıştırarak'' ‘duygusal projeler''e kapı aralıyor.

Kore''nin tasarımsal teknoloji vadisi

Amaç, Kore''nin başkenti Seul''deki Pangyo Tekno Park projesi içinde insanların yaratıcılıklarını artıracak bir enstitüsü oluşturmak. Ortaya ise kendisi de yatırımcı tasarımdan yola çıkılarak yapılan bu proje çıktı. Üç bağımsız bölümden meydana gelen ve tasarım manifestosu teknolojik araştırma ihtiyaçlarına cevap verebilecek yüksek güvenlikle mekanlar yapmak olan proje 19 bin 800 metrekare büyüklüğünde bir alana sahip. Projenin en dikkat çeken tarafını ise Atrium denilen toplanma alanı oluşturuyor. Alan içinde serbest bölgeler ayrılırken ofis dışında işine konsantre olmak ve izole mekânlarda çalışmak isteyenler için de ayrı bölümler oluşturuldu.

Beyrut''un terasları...

Beyrut''un son dönemde en çok konuşulan konut projelerinden Beyrut Terraces şehirde bir rezidans tarzı yaşama ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. İsveçli Duo Herzog & De Meuron tarafından yapılan proje Beyrut''un geleneksel yaşam tarzı ile modern şehir hayatını birleştirecek. 130 rezidanstan oluşacak proje farklılaştırılan yaşam alanları ve lüks apartman kavramını şehre taşıyacak.

Zihinsel engellilere özel tasarım

Tasarım binalar sadece hoş mekânlar yaratmak değil fonksiyonellik amacıyla da yapılıyor. Hollanda''da zihinsel engelliler için Delf bölgesinde yapılan terapi merkezinde sensörlü kapılar ve malzemeler kullanıldı. Duygusal zekaya hitap edecek şekilde geliştirilen projede izole bir alan yaratmak yerine geniş camlarla halka açık alanlar yaratıldı.

Sıcak bir Norveç evi!

Norveç gibi soğuk bir Kuzey Avrupa ülkesinde yapılan bu yazlık ülkenin nispeten sıcak bölgelerinden Vestfold''da hayata geçirildi. Kayalıklar üzerine konumlandırılan yazlıkta hem iklim hem de coğrafya koşulları nedeniyle çelik, taş ve ahşap kullanıldı. Kapılar ve çerçeveler çelikten yapılırken evin dış mimarisi taştan yapıldı. Havuz da ahşaba yer verildi.

İzlanda''nın kültürünü yükseltecek

Danimarkalı Olafur Eliasson ile Henning Larsen tarafından yapılan Harpa Reykjavik Konser Salonu, İzlanda''nın Reykjavik şehrindeki en büyük sosyal projelerden biri olacak. 2011''de açılacak olan Harpa projesinde bir otel, rezidans, eğitim binaları da yer alacak. Proje 28 bin metrekarelik bir alanda yapılıyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.