Haberler

Lightmapping İstanbul, Aydınlatmanın Kentsel Yaşam Kalitesindeki Rolünü Gözler Önüne Seriyor!

Tarih: 19 Ağustos 2010

Dolapdere''den Taksime inerken gece manzaraları

PLD Türkiye Dergisi ile İnsan Yerleşimleri Derneği tarafından düzenlenen ve BUILdIST Yapı Malzemeleri Fuarı‘nın desteklediği LightMapping İstanbul etkinliği İstanbul''un önemli yaşam alanları olan Galata, Taksim, Cihangir, Fener-Balat ve Beşiktaş''ta gerçekleştirildi. Konusunda uzman ekip lilderleriyle birlikte düzenlenen gece gezilerinde, aydınlatmanın kente ve kent kültürüne kazandırdıkları, yaşam kalitesine etkisi, kentsel mekandaki önemi gibi konular tartışıldı, mekanlardaki önemli noktalarda fotoğraf çekimleri yapıldı. Katılımcılar genellikle mimarlar, iç mimarlar, şehir plancıları, mimarlık fakültesi öğrencileri ve öğretim görevlilerinden oluşuyordu. En çok 20 katılımcıyla gerçekleşen gezilerden önce, ekip liderleri hava kararıncaya kadar bölgenin tarihi, mimari ve kültürel karakteristik özellikleri hakkında katılımcılara bilgi verdi. Bu esnada katılımcılar ve PLD Türkiye editörü Emre Güneş''le birlikte alandaki "ışık güzergahı"na karar verildi ve yola çıkıldı.


Burçin Altınsay, geziden önce katılımcılara bölgenin tarihini ve geçirdiği süreçleri anlatıyor...

Taksim-Kurtuluş bölgesi için Orhan Esen, Cihangir için Seda Bildik, Galata için Pürnur Soğangöz ve Aysim Türkmen, Fener-Balat bölgesi için Burçin Altınsay, Beşiktaş-Nişantaşı bölgesi için Aslı Kıyak İngin''in liderlik yaptığı gezilerde, aydınlatma elemanlarının alanları tanımlaması, günlük hayatımızda ne ölçüde bir ihtiyaç olduğu üzerinde duruldu. Ayrıca bazı bölgelerin kimliklerine bağlı olarak değişen aydınlatma elemanları ve yerel halkın bulduğu çözümler dikkat çekti.

Lightmapping İstanbul Konferansı 1 Ekim''de Buildist''te
Lightmapping İstanbul gezileri ile ilgili toplanan belgeler, yapılan analizler, fikirler ve fotoğraflar 01 Ekim Cuma günü Buildist fuarı esnasında gerçekleşecek "LightMapping İstanbul Konferansı"nda paylaşılacak.

Lightmapping etkinliği 2008 yılında ilk defa Roma''da yapıldı, sonra bunu Londra ve New York izledi. Bu sene ilk defa Türkiye''de gerçekleştirilen bu etkinlik, bize, kentsel mekan organizasyonunda aydınlatmanın rolünü tekrar tekrar düşünmeye sevk edecek...

Konferans ayrıntıları ve kayıt için PLD Türkiye dergisine bakabilirsiniz.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.