Haberler

AOÇ talana açıldı

Tarih: 20 Ağustos 2010 Kaynak: Birgün Yazan: Esra Koçak
Ankara Atatürk Orman Çiftliği''nin yeni imar planına meslek odaları tepkili: "AOÇ''un ranta açılması gündemde, planın altına imza atanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız".

TMMOB Şehir Plancıları Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Mimarlar Odası, Çevre Mühendisleri Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubeleri Atatürk Orman Çiftliği(AOÇ) için Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Büyükşehir Belediye Meclisi kararı ile onanan imar planına karşı çıktıklarını bildiren bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Şehir Plancıları Odasında dün yapılan basın toplantısında 1. Derece doğal sit alanı olan AOÇ''nin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu''nun İlke Kararlarına göre kamu yararı açısından "mutlak korunması gereken" alanlar olduğuna değinildi.

Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Orhan Sarıaltun, AOÇ 1. Derece Doğal Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planıyla geçmişte 30 milyon m2''den fazlası talan edilmiş olduğuna dikkat çekerken "işgallerin önlenmesi gerekirken ilave inşaat alanları açılarak geçmişteki talan zihniyeti adeta şahlandırılarak üstelik adına "koruma" olan plan kararlarıyla AOÇ''nin ranta açılması ve talanı yeniden gündeme getirilmiştir" dedi.

''Rant kokusu yükseliyor''
Yapılan açıklamada imar planı dahilinde tarihi çekirdek alanı olarak adlandırılan alanda AOÇ''nin merkezi iş alanı olarak planlandığı ve Marmara Oteli yapımının yasalaşmasının yanı sıra lokantalar, büfeler ve ilave sosyal tesislerinde yapılacağına vurgu yapıldı.

Sarıaltun AOÇ''de bulunan hayvanat bahçesinde 4 km boyunda katmanlara ayrılarak yeni yapılaşmalara ve hipodrom alanı yanında da hastane ve TOBB Üniversitesi''ne ait bir eğitim alanı açılacağını söyledi. Tüm bu gerçekleştirilmek istenen imar planlarının kamuya hizmet etmediğini dile getiren Sarıaltun, bu planın altına imza atanlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.