Haberler

Yabancıların yüzde 94''ü İzmir''i tanımıyor

Tarih: 20 Ağustos 2010 Kaynak: Yeni Asır
İzmir Kentsel Pazarlama Stratejik Planı kapsamında yapılan anketin sonuçlarına göre yabancılar şehrimizi pek tanımasa da, plan ile 2013 yılına kadar İzmir''in bilinirliğinin artırılması hedefleniyor

İzmir Kentsel Pazarlama Stratejik Planı''nı oluşturma çalışmaları başladı. Yapılan anket çalışmasında Türkiye''yi ziyaret eden yabancıların yüzde 94''ünün İzmir hakkında herhangi bir bilgisi olmadığı için kente gelmediği ortaya çıktı.
İzmir Kentsel Pazarlama Stratejik Planı''nın hazırlanması için İzmir Kalkınma Ajansı''nın (İZKA) Şubat ayında açtığı ihaleyi kazanan Art Grup önderliğindeki Wolff Olins Kita Tasarım Reklam ve Danışmanlık Hizmetleri, American World Services ve TNS araştırma şirketinin bulunduğu konsorsiyum çalışmalarına başladı. 2013 yılına kadar kısa vadede ve 2017 yılına kadar orta vadede İzmir''in cazibe merkezi haline getirilmesinin hedeflendiği planda, İzmir kent bilinirliğinin artmasını sağlamak, kent ile farklılaşmak, küresel rekabette yer almak, yatırımcı, ziyaretçi, müşteri, tüketici ve diğer ülkelerin gözünde ön sıralara gelmek hedefleniyor.

Araştırma sonucunda neler çıktı?

- İzmirliler, İzmir''de yaşamaktan çok memnun:

Bugüne kadar New York, Londra 2012 Olimpiyatları gibi önemli markalaşma çalışmalarına imza atan Wolff Olins''in de içinde bulunduğu konsorsiyum, projenin ilk aşamasını TNS araştırma firması önderliğinde gerçekleştirdi. Araştırmalar dahilinde İzmir ve ilçelerinde yaşayanlar ve İzmir''in önde gelenlerinden oluşan 600 kişi ile Türkiye genelinde 17 şehirde 2 bin kişi ve 10 ülkede 700 yabancının görüşleri alındı. Araştırma sonucunda İzmirliler''in yüzde 83''ü İzmir''de yaşamaktan çok memnun olduklarını söyledi. Fikir liderlerinin yüzde 72''si, İzmir''de yaşıyor olmayı dilediklerini ifade etti.

- İzmir doğru tanıtılmalı:
Bu sene Türkiye''yi ziyaret etmiş olan yabancılara İzmir''i neden tercih etmedikleri sorulduğunda, bu kişilerin yüzde 94''ü İzmir hakkında herhangi bir bilgisi olmadığı için gelmediğini belirtti. Bu sonucun, kentin doğru tanıtılmasının önemini açıkça ortaya koyduğu belirtildi. Diğer yandan, İzmir''i tercih edenlerin yüzde 81''inin memnun ayrıldığı, yüzde 84''ünün ise İzmir ve yöresine ikinci gelişleri olduğu ifade edildi.

- İzmirliler sahip çıkarsa, kent marka olur:
Araştırma sürecinin ardından İzmir şehrinin tanıtımının altyapısını oluşturacak projenin ikici aşaması olan ''Marka Konumlandırma'' aşaması başlatıldı. Konsorsiyum İzmir''in güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek üzere çalışmalarını sürdürürken, konumlandırma aşaması paralelinde pilot beyin fırtınası çalışması da İZKA uzmanları ile yapıldı. Bugüne kadar İKSEV, TAV, EGİAD, İzmir Reklamcılar Derneği, TARİŞ, İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Destinasyon İzmir, İzAir, Hilton, Özsüt, Logo Travel, TÜRSAB gibi birçok kurum ve kuruluşun ilgili temsilcileri, İzmir ile ilgili değerli fikirlerini paylaşarak Stratejik Plan''ın hazırlanmasına katkı sağladı. Şu ana kadar yapılan sohbet toplantılarında yaklaşık 25 kişinin fikirleri alındı. Katılımcılardan gelen cevaplara göre, "İzmir dünyada ilkleri yaratmalı ve ilkleri tanıtmalı" fikri, toplantıların ana özeti olarak ortaya çıktı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.