Haberler

24. Yahşibey Tasarım Çalışmaları

Tarih: 25 Ağustos 2010 Yazan: Nur Çıkla

NSMH bu yıl staj için başvuran öğrenciler arasından seçilen 10 öğrenci ile stajın bir parçası olarak Yahşibey, Emre Senan Tasarım Vakfı''nda 15 günlük bir yaz okulu düzenledi. Bu 15 günlük süreçte Nevzat Sayın''a Nur Çıkla ve Işıl Uysal yürütücü olarak eşlik etti. 2-14 Ağustos 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen çalışmada gelenek, zanaat, yerellik, malzeme, mekan, müdahale, onarım, koruma, dönüştürme, yeniden yapım konu ve kavramlarını sorgulandı ve toplumsal, ekonomik ve idari bağlamda irdelendi. Köy muhtarı ve köy halkı ile yapılan görüşmeler sonucunda köyün ihtiyaçları doğrultusunda çalışıldı.ESTV proje evine yerleşildiği andan itibaren başlayan düşünme, projelendirme süreci içinde mimarlığın tasarım araçları olan maket ve videodan faydalanıldı. Yapılması planlanan projelere dair ilk maketlerin yapılmasının ardından, köyde gerekli alanların ve evlerin rölöveleri alındı, köyde yapılması planlanan projeye dair videolar üretildi. Sürecin bir kısmını oluşturan kavramlar üzerine düşünme ve tartışma sürecinde beden-mekan, zaman kavramları üzerine çeşitli metinler okunarak tartışıldı. Aigai ve Bergama''ya gidilip antik kentler üzerine konuşuldu. Bu süreçte katılımcılar yemeklerini kendi yaptı, pazara çıktı, evi kendileri temizledi. Bu da birlikte üretme sürecinin bir parçasıydı. Tüm bu süreç köy muhtarının, köy halkının ve şehir dışından izleyicilerin geldiği bir sunumda sergilendi.

Yahşibey''de geçen 12 günün ardından, İstanbul''da NSMH şantiyelerine geziler düzenlendi. Sabancı Müzesi Konser Salonu, Irmak Okulları kampüsü içerisinde bulunan Irmak Lisesi, Pulver Fabrikası, Santralistanbul, Merit Denizcilik için yapılan ve şu an Şehir Üniversitesi eğitim binası olarak kullanılan binalar ve Doğan Holding Genel Müdürlük Binası gezildi, incelendi. Yahşibey süreci ve İstanbul''daki şantiye gezilerinin ardından yer, süreç, malzeme, teknoloji gibi kavramlar üzerine konuşuldu.

Yoğun geçen birlikte yaşama, birlikte üretme ve tartışmanın deneyimlendiği bu süreci gözlemlemek için www.yahsibeyworkshops24.blogspot.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.