Haberler

Mimarlar niye bu kadar çok ödül almaya başladı?

Tarih: 1 Eylül 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Şelale Kadak
Gün geçmiyor ki Türkiye''de ya da başka bir ülkede yaptığı projeyle bir mimar ödül almasın. Üstelik artık bu ödüller dünyanın en prestijli kurumlarından gelmeye başladı. Peki ne oluyor?

Bu soruyu, International Property Awards (Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri) tarafından verilen 2010 yılı Avrupa ve Afrika Gayrimenkul Ödülü''nün sahibi Autopia''nın mimarları Dara Kırmızıtoprak ve Gökhan Avcıoğlu''na sordum.

Aslında bu da çok sık rastlanan bir durum değildir. İki mimarlık ofisinin işbirliği yapması aynı projeye imza atmasını daha önce Zorlu Projesi''nde gördük. Melkan ve Murat Tabanlıoğlu ile Emre Aralot, projeyi birlikte gerçekleştirdi ve geçen yıl yukarıda sözünü ettiğim ödülü Türkiye''ye kazandırdı. Sanıyorum güçlerin birleşmesi de iyi projelerin çıkmasında önemli rol oynuyor.

Dara Kırmızıtoprak ve Gökhan Avcıoğlu (GAD) böyle bir ödüle layık görülmelerini, Türkiye''nin ürettiği mimari projelerin sayısının artmasına bağlıyor ve normal karşılıyor. "10 yıl önce Türkiye müteahhitlik sektöründe dünyada 15''inci sıradaydı. Oysa şimdi rakamlar bizim Çin''den sonra ikinci sıraya geldiğimizi gösteriyor. Yani ABD''nin ve Almanya gibi ülkelerin önüne geçtik" diyor Kırmızıtoprak.

Yani 15 yıl öncesine kadar mimari proje doğru dürüst üretilmiyor, sadece müteahhitlik hizmeti veriliyordu. Türk mimarlar, yabancı mimarların çizdiği projelerin ancak uygulamasında rol oynayabiliyordu. Oysa şimdi öyle mi? Hiç değil.

Gökhan Avcıoğlu, Rusya''ya tomar tomar projeyle gittiklerini söylüyor, Kırmızıtoprak da ''Sahaya çıkmıyorduk, oysa şimdi çıkmakla kalmıyor, gol de atıyoruz'' diye sözünü tamamlıyor.
Avrupa''da mimari projelerde bir doyum olduğu doğru. Mimari yarışmalara gidecek projeler de hal böyle olunca azalıyor. Türkiye''nin mimarları öyle bir coştu ki bazen deniyor ki bir yarışmaya 100 proje gittiği oluyor Türkiye''den.

Dara Kırmızıtoprak değişimi anlatırken, birlikte iş geliştirdikleri Gökhan Avcıoğlu ile Kazan''da yaptıkları son proje üzerine Cumhurbaşkanı Gül''ün kendilerini aradığından söz ediyor ve ''Sayın Gül aradı ve orada projeler yapıyormuşsunuz deyip, protokole soktu. Mimarların pozisyonunu artık siz düşünün'' diyor.

Peki Autopia isimli proje hangi özellikleriyle bu ödüle layık görüldü?
Sanırım her şeyden önce bir ilk olma özelliğiyle. Çünkü yıllarca otomotiv endüstrisini takip etmiş birisi olarak daha önce hiçbir otomobil alışveriş merkezi görmemiş ve duymamıştım.
Evet, Autopia Beylikdüzü''nde hayata geçecek ve dünyanın en büyük, Avrupa''nın ilk ve tek otomobil alışveriş merkezi olacakmış. 150 milyon dolarlık projenin yer alacağı arazi Bahreynli bir banka grubu olan Bekay Property''e ait. Keleşoğlu ve Gül İnşaat da kat karşılığı bu projeyi hayata geçirecek.

2011 yılında şehir içindeki otomobil galerilerinin şehir dışına çıkmak zorunda olacağından sanırım bu tip alışveriş merkezleri çok popüler olacak. Otomobil test pistleri, her türlü otomobil aksesuvarı ve dükkânlarıyla yılda en az 6 milyon müşteriyi kendisine çekmesi bekleniyormuş.

İşte böyle. Türk mimarlar birbirinden ilginç mimari projelerle uluslararası camiadan ödül alıyor ve Türkiye''nin ismini duyuruyor.


Konuyla İlgili Linkler
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.