Haberler

Bursa''nın surları gün yüzüne çıkıyor

Tarih: 2 Eylül 2010 Kaynak: Yeni Şafak
Büyükşehir Belediyesi, Zindankapı, Kaplıca Kapı ve iç surlarda kalan bölümlerin inşaatı işini başlatıyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe: "Tarih başkenti Bursa''nın sarayını da ortaya çıkaracağız" dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanlığı döneminde başlattığı sur projesini büyükşehirde devam ettiriyor. Osmangazi Belediye Başkanlığı''nda saltanat, yerkapı ve fetih kapıları restore edip günyüzüne çıkaran Recep Altepe, aynı bölgedeki Zindankapı, Kaplıcakapı ve iç surlarda kalan bölümlerin restore edilmesi işinin kısa zamanda ihale edilerek inşaatın başlayacağını söyledi. Hedefin Bey Sarayı olduğunu anlatan Başkan Altepe, Tophane''deki askeri tesisi takas yoluyla almak için girişimlerde bulunduklarını kaydetti.

Altepe, sur çalışmalarının Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürüleceğini belirterek, "Bugüne kadar saltanat kapı, yerkapı ve fetih kapı yapılmıştı. Zindankapı, kaplıca kapı, iç surlar ve kalan bölümler için projeler yapıldı. Yokuş Caddesi ve Tahtakale girişleriyle ilgili projeler yapılıyor. Önümüzdeki günlerde ihalesine çıkıyoruz. Bölüm bölüm yapacağız ancak başladığı zaman inşaat devam eder ve biter" dedi.

Askeriyeyle Takas Gündemde
Projeyi uygulayacaklarını, kaldırılması gereken bazı küçük yapıları temizleyeceklerini anlatan Başkan Altepe, "Restore edilmesi gerekenleri de yapacağız. Özgün kimlik ortaya çıkacak. Bölgenin havası daha da değişecek. Yarım kalan çalışmalar tamamlanacak" diye konuştu. Hedefte Tophane''de bulunan Bey Sarayı projesi olduğunu belirten Başkan Altepe, "Bursa bir tarih başkenti. Bursa''nın bir sarayı var. O da Bursa''nın en güzel yerinde. Tüm hakim noktada. Tüm Bursa''dan görülen bir yer. Bir an önce onun gerçekleşmesi hedefimiz. Oradaki en büyük şanssızlık da bir askeri tesisin oluşu. Orayla ilgili askeriye ile bir takas söz konusu olabilir. Bir yer vererek bu sıkıntının çözüleceğine inanıyorum. Yazışmalar yapılıyor. Bu konuda ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen de konuyu takip ediyor. Oradaki durum çözüldüğü zaman hedefimiz buradaki kazıları da başlatmak" şeklinde konuştu.

3 Dükkan 4 Bina Yıkıldı
Öte yandan surların ortaya çıkarılması çalışmalarına Yokuş Caddesi''nde kamulaştırılan binaların yıkımıyla devam ediliyor. Surların Yerkapı bölümünün devamı olan Yokuş Caddesi''ndeki surların önünü kapatan 3 dükkan ile 4 bina kamulaştırılarak yıkıldı. Tarihi gün yüzüne çıkarma hedefi doğrultusunda gerçekleştirilen yıkım çalışmalarını yerinde inceleyen Altepe, 2 bin 300 yıllık surların sırayla ortaya çıktığını söyledi. Saltanatkapı, Yerkapı, Fetihkapı, Zindankapı ve Kaplıcakapı''nın yer aldığı surların, Yokuş Caddesi''ndeki bölümünün yapılan kamulaştırma çalışmalarıyla gün ışığına çıkacağını söyledi.

Yapılan kamulaştırma ve yıkım çalışmalarıyla Bursa''nın tarihi değerlerinin gözler önüne serildiğine dikkati çeken Altepe, "Bu değerler sayesinde Bursa, yaşayan müze kent kimliğine kavuşuyor. Bir taraftan tarihi ve kültürel değerler koruma altına alınırken, diğer taraftan da kentin ülke turizmindeki yeri ve önemi de artıyor" dedi.


Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.