Haberler

Opera Projesi ve bir iddia

Tarih: 2 Eylül 2010 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Erkin Usman
Aslı Gezer, İzmirli bir yüksek mimar.

Geçtiğimiz Ağustos''ta sonuçlanan Mavişehir Opera Binası Yarışması İzmirli bir mimar olarak Aslı Gezer''in ilgisini çekti ve ödül alan projeleri inceledi.

Aslı Gezer''e sordum:
"Sonuç ne?"

Cevap:
"Hayal kırıklığı"

Yüksek mimar Aslı Gezer''e göre, birinci proje iki ayrı eser harmanlanarak meydana getirilmiş. Yine de, ikinci ve üçüncü olan projelere göre daha masum, "ilham almış" denebilir. İkinci ve üçüncü proje ise dünyadaki diğer örneklerinin neredeyse kopyasi!

Aslı Gezer''i en çok şaşırtan da, jürinin özgünlük gibi mimaride -hatta tüm sanat dallarında çok önemli olan bir özelliğe prim vermemiş olması...

Aslı Gezer''i dinlemeye edevam:

"Emre Arolat, Abdi Güzer gibi tecrübeli mimarlar dünyadaki diğer opera binalarını incelemişlerdir ve bu projelerle aralarindaki benzerliklerin esinlenmenin ötesine geçtiğinin farkına varmışlardır diye düşünüyorum."

Aslı Güzer, İzmir''e bir opera binası yapılacaksa, bunun Türk mimarlığı adına da tamamen özgün bir proje olmasını diliyor ve konuyu şöyle noktalıyor:

"Yarışan projeler arasında bu nitelikte olanlar var."
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.