Haberler

Gökdelen spekülatörleri

Tarih: 3 Eylül 2010 Kaynak: Milliyet Ege Yazan: Dilek Gappi Derin
İZMİR''İN iki büyük beklentisi kuşkusuz; Gökdelenler Bölgesi olarak tanımlanan Alsancak Limanı arkasından başlayıp Bayraklı-Turan''ı içine alan bölge ile İnciraltı''nın planlanması.

Bu iki alan doğru planlanırsa, İzmir''in geleceğini şekillendirebilecek.
Tabii plansızlığa bu kadar alışmışken, İzmir''in planlı büyümesi kolay olmuyor.
Gökdelenler Bölgesi''nde henüz somut gelişme yok.

Defalarca yaşanan hukiki kesintilerin ardından şimdi yasal pürüz kalmamış görünüyor. 1/5000''lik planlar Büyükşehir Meclisi''nden geçti, Büyükşehir son onay için ilçelerin 1/1000''lik planları yapmasını bekliyor.

Ama bu kez de bölgede arsa spekülatörleri artmaya başladı. Sanırsınız ki bizim Manhattan; Alaybey''den başlıyor, Bornova''nın yarısını içine alıyor, doğu tarafında Kahramanlar''a kadar gidiyor.

Arsası olanlar "gökdelenler alanı içindeyiz" diyerek alıcı ya da ortak bakıyorlar, emlak komisyoncuları "Gel vatandaş, burası Manhattan olacak" diyor adeta.
Özellikle yürütmenin durdurulmasına neden olan ‘zemin etüdleri eksikliği'' sürecinde spekülasyonlar arttı. Oysa alan genişlemedi, bu süre içinde zemin edütleri hazırlandı ve ilgili mercilere onaylatıldı.

Duyumlar artınca ‘bilmediğimiz bir gelişme mi yaşanıyor'' diye Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu''na konuyu bir kez daha sormak gereği hissettim.

Hayır, yeni kent merkezi nazım imar planında bir değişiklik yok. Sınırlar aynı. Ön alanlarda 3,5 diğer kısımlar ise 3 emsal değere sahip. Peki beklentilerle ileride sınırlar genişleyebilir mi?

Başkan, gündemlerinde böyle bir konunun olmadığını ve böyle bir öngörülerinin de bulunmadığını kesin söylüyor. Ancak bu tür isteklerin her yerde olacağını belirten Kocaoğlu, "Kafamız gayet net, projenin bir an önce uygulanmasından başka birşey düşünmüyoruz" diyor.

Bu arada Ege Mahallesi''ndeki Roman vatandaşların temsilcileri dahi gökdelenlerde yaşayacaklarını düşünüyor. Ege Mahallesi, Büyükşehir Belediyesi''nce "Özel Planlama Bölgesi" ilan edince iki özel plan birbirine karışmış durumda.
Başkan Kocaoğlu da daha fazla kafaların karışmaması için ilçe belediyelerden planları süratle beklediklerini belirtiyor.
Bölgeye yaklaşık 20 milyar dolarlık yatırımın gelecek olması gözleri kamaştırıyor.

Yine de arsa spekülatörlerine dikkat. En doğrusu alıcıların Büyükşehir''den çaplı bir imar krokisi istemeleri.
Tabii ‘Şimdilik bu alana girmiyor ama gelecekte bölge genişler'' diye düşünmek de mümkün. Yine de unutmamak lazım, bu alana bile 10 yılda başlanılamadığına göre hesabı iyi yapmakta yarar var.
Böyle giderse yakında uyanıklar, kentin tüm merkezini Manhattan diye satacak!

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.