Haberler

Allianoi tartışması, ikiye böldü

Tarih: 3 Eylül 2010 Kaynak: Sabah, İlker Çoban, Şafak İnce
Bakan Veysel Eroğlu''nun "Allianoi diye bir yer yok" görüşünü uzmanlara sorduk. Bir kısmı "Var" diyor, kimisine göre ise adı Paşa Ilıcası.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu''nun "Allianoi diye bir yer yok" açıklaması konunun uzmanlarını da ikiye böldü. Bir kısım bölgenin Allianoi olduğunda ısrarlı, karşıt görüştekilerse bölgenin Paşa Ilıcası olduğunu savunuyor. Bölgenin Allianoi olmasa bile korunması gerektiğini belirtenler de var. İzmir''in Bergama ilçesine 18 kilometre uzaklıkta, Yortanlı Barajı gölet alanında 1998''de bulunan bir mermer parçasıyla başlayan tartışma son dönemde yeniden alevlendi. Kültür ve Tabiat Varlıkları 2 No''lu Bölge Kurulu, antik kalıntıların üzerinin kum ile kaplanıp baraj göletinde korunabileceği yönündeki kararına çevreciler tepki gösterdi, son olarak ünlü sanatçı Tarkan''ın da konuya katılması üzerine Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, "Orası Allianoi değil. Allianoi diye bir yer, o kişinin uydurduğu bir kelimedir" dedikten sonra Tarkan''ı da isim vermeden "Herkes bilmediği bir konuya burnunu sokarsa çok yanlış olur" diye eleştirdi. İşte uzmanların düşünceleri:

ANTİK İSMİ ALLİANOİ
Yrd. Doç. Dr. Ahmet Yaraş (Kurtarma kazılarını yürüten Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümü üyesi): Bergama''nın 18 kilometre uzağındaki Paşa Ilıcası''nın antik ismi Allianoi''dir. Kanıt isteyenlere, Bergama Kazısı''nın Epigrafi (Yazıt Bilimci) Prof. Dr. Helmut Muller''in 2004 yılındaki makalesine bakmasını öneriyorum.

PAŞA ILICASI VAR
Sedat Köse (İzmir Ziraat Odası Başkanı): Allianoi diye bir yer yok ama herkesin bildiği ve benimsediği Paşa Ilıcası diye bir yer var. (Tarkan''ı kastederek) Bu konuya ilgisi olmayanlar da maydanoz oluyor. Herkes kendi işine baksın.

KUVVETLİ BİR TEORİ
Doç. Dr. Cumhur Tanrıver (Ege Üniversitesi Eski Çağ Dilleri Bölüm Başkanı): Roma Dönemi''nde ünlü bir hatip Ailius Aristides''in kendi kitapları var, orada anlatıyor. Aristides hastalık hastası çok ünlü bir edebiyatçıdır. 2 kitabında tedavi için nerelere gittiğini anlatıyor. Kitapta Allianoi''den de bahsediyor. Kuvvetli bir teori. Ancak kesin kanıt için, tarihçilerin burada yazıtlar bulması gerekir.

BELGELENMİŞ DEĞİL
Adnan Sarıoğlu (Arkeolog, Bergama Müze Müdürü): Paşa Ilıcası en yakın köyden ismini alıyor. Paşaköy''e yakın olması nedeniyle o ismi alıyor. MS 2''nci yüzyılda yaşamış Aristides, Asklepion''da tedavi görmüş. Tedavisi sırasında Bergama''ya yakın mesafede Alianoi isimli bir kaplıcada tedavi gördüğünden bahsetmekte. Burası Aristides''in bahsettiği Allianoi olabilir. Ama belgelenmiş değil.

ELDE BİR BELGE YOK
Prof. Hayat Erkanal (Arkeolog): Kesin ismi saptanmış değil. Allianoi de tahmindir. Ona bakarsanız Troya da şüphelidir. Tarihi kaynaklara dayanıyor bu isim. Allianoi olduğunu söylememiz için kazıda bir belge bulunması gerekirdi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.