Haberler

Kuzey ülkeleri süper güç olacak

Tarih: 7 Eylül 2010 Kaynak: Milliyet
Küresel ısınmanın güç dengelerini etkileyeceğini öne süren ABD''li bilim adamı Smith, Kanada ve İskandinav ülkelerinin 2050''de süper güç olacağını söyledi.

Kutapların erimesiyle dünyanın politik dengesi de tamamen değişecek. ABD''nin saygın UCLA Üniversitesi''nde dünya coğrafyası profesörü olan Laurence Smith''e göre dünyanın 2050''deki yeni süper güçleri Kanada ve İskandinav ülkeleri olacak.

Smith yükselen sıcaklıkların dünyanın diğer yerlerinde kaynak kıtlıklarına neden olacağını, bu ülkelerde ise buzulları çözerek, donmuş kaynakları kullanabilir hale getireceğini söyledi.

"Yeni Kuzey"i oluşturan ülkelerin küresel ısınmayla gelecek katastrofik değişimlerden hemen hemen hiç etkilenmeyeceği, ekin üretimi ve içme suyu rezervleri tükenecek olan dünyanın diğer bölgelerine de gerekli tedariği bu ülkelerin sağlayacağını belirtti.

Geleceğin en büyük sıkıntılarının sel, su kıtlığı, sıcak hava dalgaları ve şiddetin hâkim olduğu şehirler olacağını söyleyen Smith, Kuzey Amerika, Grönland ve Rusya gibi seyrek nüfuslü bölgelerin, 2050 yılında göç mıknatısı haline geleceğini de sözlerine ekledi.

Smith''e göre, buzulların erimesi sonucu dünyanın en büyük ikinci petrol üreticisi haline gelecek olan Kanada''nın nüfusu yaşanacak göçler sonucunda yüzde 30 oranında artacak.

Kanada''nın kentleri mega olacak

Yine yaşanacak erimeler nedeniyle ticaret gemilerinin, Atlantik''ten Uzakdoğu''ya direkt geçişini sağlayacak rotalar açılacağını da iddia eden Smith, vahşi hayatın 65 milyon yıl önce dinozorların yok olmasından sonraki en büyük soy tükenmesiyle karşı karşıya kalacağını da savundu.

Profesör Smith, Toronto, Montreal, Vancouver, Moskova, Oslo ve Stockholm''u geleceğin mega şehirleri olarak ilan ederken, Çin''in de ABD''nin yerini alacağını da söyledi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.