Haberler

Alkışlar Hasan Karabağ''a

Tarih: 8 Eylül 2010 Kaynak: Milliyet Ege Yazan: Özgür Kaynar
İzmir''in ‘çarpık yapılaşma ve gecekondu ayıbı'' üzerine kaç kez yazdığımı hatırlamıyorum. Kenti örümcek ağı gibi saran, tüm güzelliklerin üzerine çirkin bir perde çeken bu sorunun ancak oy korkusu yaşamayan, cesur belediye başkanları sayesinde çözülebileceğini defalarca dile getirdim.

Geçen hafta Ege-Koop Körfez Evleri''ndeki doğalgaz töreninde bir araya geldiğim Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ''da bu cesareti gördüm.

Bayraklı sırtlarını saran derme-çatma yapıları temizlemek için kentsel dönüşüm projesi hazırlayan Karabağ, "Bitmedi, devamı da var" dedi.

Karabağ, özlemle duymak istediğim; alkışı, övgüyü, daha da önemlisi desteği fazlasıyla hakeden sözler söyledi. CHP''li Başkan anlattı, heyecanla dinledim:
"Şimdi sıra, Körfez Evleri''yle Kuzey Çevre Yolu arasında kalan gecekondularda... Hem bu çirkin görüntü hem de oradaki sağlıksız koşullarda yaşayanların hali beni çok üzüyor. Vatandaşlarla da görüştüm. Milli Emlak''a ait o bölgedeki yaklaşık 70 yapıyı en kısa sürede temizleyeceğim, söz veriyorum..."

İzmir''in kangrene dönen sorununun çözümü için kıvılcım yakan Bayraklı Belediye Başkanı, İzmir''in bu ayıptan artık kurtulması gerektiğini dile getiriyor, hedeflerini şöyle sıralıyor:

"Gecekondular, hem kentlere ve kentlilere hem de başta terörün yol açtığı göç olmak üzere çeşitli nedenler yüzünden gecekondularda yaşamak zorunda kalanlara büyük haksızlık. Çözümü imkansız değil, istemek ve üzerine gitmek yeterli. Diğer kentler nasıl başardıysa, biz de başarabiliriz. Buna yürekten inanıyorum. Bambaşka bir Bayraklı hayal ediyorum, bunun için çalışıyorum..."
Başkan Hasan Karabağ işte böyle konuşuyor...
Gecekondular arasında büyüdüğünü her fırsatta dile getiren Hasan Karabağ''dan bunları duymak daha da anlamlı.
Başta da söyledim, özlem duyduğumuz bu sözler desteği fazlasıyla hakediyor...
Alkışlar sana Sayın Başkan...

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Körfez Evleri ve Kuzey Çevre Yolu arasındaki gecekonduları temizleyeceğini açıkladı. Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan''la bölge halkına müjde veren Karabağ, cesareti ve kararlılığıyla örnek oldu...

KOCAOĞLU''NA ÇAĞRI VAR...

Ege-Koop Körfez Evleri''yle Kuzey Çevre Yolu arasındaki gecekonduları temizlemek için düğmeye basan Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, bu bölgeyi İzmir''in yeni çekim merkezi haline getirmeyi planlıyor.

Karabağ, geniş araziyi imar planlarında işlendiği gibi aquapark ve yeşil alan olarak kente kazandırarak bunu hayata geçirecek.

Bu hayali en kısa sürede gerçeğe dönüştürebilmek için Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu''ndan da destek bekliyor.

"Büyükşehir Belediyesi''nin elinde stok daireler var. Bunlar değerlendirilerek, gecekondularda oturmak zorunda kalan vatandaşlarımızı da mağdur etmeden çözüm bulabiliriz. Böylece bu bölgedeki kentsel dönüşümü hızla tamamlamış oluruz. Çarpık yapılaşma açısından en zorlu yerlerden olan Bayraklı''nın görünümünü değiştirirken, Büyükşehir Belediyesi''nin yanımızda yer alacağını biliyorum" diyor...

Hasan Karabağ, Başkan Aziz Kocaoğlu''ndan gelecek yanıta göre hareket edecek. Böylesine büyük önem taşıyan, daha geniş çaplı kentsel dönüşüm hamlelerine belki de öncü olacak proje öyle ya da böyle tamamlanacak.
Bu kararlılık, Bayraklı Belediye Başkanı''nın gözlerinden okunuyor.
Bunu görmek güzel...

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.