Haberler

Rotterdam için "GREEN RIVER"

Tarih: 24 Eylül 2010 Kaynak: World Architecture News Çeviren: Derya Yazman


Monolab, Rotterdam''da turizmi desteklemeye ve fonksiyonel yeşil alan kazandırmaya yönelik girişimde bulundu.

Rotterdam kökenli tasarımcılar MONOLAB mimarları kendi şehirlerindeki gerilemenin arkasında iki temel konu olduğuna inanıyorlar. Bunlardan ilki, Rotterdam çok az sayıda fonksiyonel yeşil kamusal alana sahip. İkincisi ise, kent Mass River etrafındaki 94 km''lik liman bölgesinde vatandaşlarına ve turistlerine yönelik kullanımları görmezden geliyor. MONOLAB da bu konular ile yüzleşmek adına "GREEN RIVER" projesi ile bir girişimde bulundu.GREEN RIVER İki Elementten Oluşuyor

1. Monolab Westersingel''ın bir üst modeli olarak yeşil aks Coolsingel ana bulvarı ile paralel olarak yer alıyor. Bu da tüm parçalanmış ufak yeşil arsalarla bağlantı kuruyor ve şehir merkezini daha sağlıklı, insancıl olmasını sağlıyor. Aynı zamanda yağmur sularının emilimini geliştiriyor. Green River kamuya tahsis edilmiş iki bina ile her yönden bağlantı kuruyor. Kuzeyde yenilenen Merkez İstasyon ve güneydeki "Rotterdam Yeşil Binası" olarak adlandırılan kültürel mekan Monolab tarafından tasarlandı.2. Bu binanın kentsel penceresi içinde, ortaya nehirle bağlantılı bir şehir alanı çıkıyor. Euromast Park yeni, kalıcı plajı Maas River''a bağlanıyor.
Monolab mimarlarının koordinatörü Jan Willem van Kuilenburg projeleri hakkında şu şekilde açıklama yaptı: "GREEN RIVER boyunca kent ve nehri tekrar birleştirdik. Rotterdam, merkez alanıyla kamusal yeşil alan kullanımı açısından dramatik bir eksikliği söz konusu. Zuiderpark ve Kralingse Bos gibi birçok parkı oldukça uzak yerde konumlanıyor. Kent merkezi sadece gizli kalmış Euromast Park ve Westersingel yeşil aksına sahip. Bizim önerimizle yayalar, bisiklet sürücüleri ve araçlarla paylaşımlı alanlara sahip yeşilin tanımı ile bir sıçrama yaptık. Yeni yeşil ve savunmasız yüzey yağmur suları için geniş bir tampon kapasitesine sahip ve mevcut binalar bu şekilde yeşil cephelere ve çatılara sahip olabilecek.
Biz ayrıca Westerkade iskelesinde çok işlevli ve gömülmüş "Yeşil Rotterdam Binası" planladık. kumsal boyunca Green River''ın Maas River ile bağlantısını sağladık. Bu girişim Rotterdam''ın dönüşümüne katkıda bulundu. Kentin kaybetmiş olduğu batıya yönelen dünya limanını bulmasını sağladı. Kent hiçbir zaman lojistik nedenler dışında Maas River ile bağlantısı sağlanmadı. Fakat Ring ile 94 km''lik liman bölgesine sahip. Birçok kent, kentlerindeki liman bölgelerinin çoktan farkına vardı. Bu da Rotterdam için harekete geçme vakti."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.