Haberler

Ekolojik Bilinçlenmede Medyanın Rolü

Tarih: 1 Ekim 2010 Yazan: Pınar Koyuncu


Ekolojik Bilinçlenmede Medyanın Rolü paneli, moderatör EKQIQ Genel Yayın Yönetmeni Barış Doğru''nun ÇEDBİK ve BUILdIST''e teşekkür etmesi ile başladı. Katılımı az gördüğünü ama bunu beklediğini belirten Doğru, günümüzde bu kadar büyük öneme sahip bir konuda çeşitli mecralarda yayın yapan isimlerle bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi. Konu hakkında yaptığı kısa giriş konuşmasında çevre konusunda bilinç faktörünün önemine değinerek, konudan herkesin haberdar olmasının yeterli olmayacağını, "eğitimin şart" olduğunu ve konunun hem halk hem de bunu gündemde tutan gazeteciler tarafından iyi anlaşılmasını gerektiğini vurgulayarak, sözü NTVMSNBC Yeşil Haber editörü Ayzen Atalay''a bıraktı.

1990 yılında muhabir olarak başladığı gazetecilik mesleğinde Ayzen Atalay, 2008 yılından itibaren çevre konusundaki haberleri ile dikkat çekiyor. Atalay yaptığı konuşmada, mesleğine başladığı yıllarda aslında hep "kötü" haberler yaptığını, çevre haberleri yapsa bile bunların genelde afetler hakkında olduğunu ve bir gün herşeyden sıkılarak mesleğinden istifa ettiğini anlattı. Bu sırada Doğal Hayatı Koruma Derneği iletişim müdürlüğü görevine başlayan Atalay, çevre konusunu farklı algılamaya başladığından ve bu sayede hayatının değiştiğinden bahsetti. Konuşmasının genelinde bireysel olarak hayatımızda yapacağımız değişikliklerin aslında büyük değişimlere yol açabileceğini, habercilikte de çevre sorunları dile getirilirken çözüm yollarının da üzerinde durulması gerektiğini belirterek, sözü gazeteci Serkan Ocak''a bıraktı.

Serkan Ocak, Türkiye''de gerçek anlamda çevre gazeteciliğinin olmadığından ve bu konuda ciddi haberler yapabilmek için bazı teknik konulara da hakim olmanın öneminden, bu tip haberlerin yeni başlayan veya stajyer gazatecilere çok kolay bir işmiş gibi verilmesinin yanlışlığından söz etti. Ülkemizde bu konudaki boşluğu görerek çevre haberleri yapan gazeteciler arasında bir ağ kurulmasını öneren Ocak''ın, İbrahim Güner''le birlikte gerçekleştirdiği bu ağın hedefi gazeteciler arasında paylaşımı sağlamak ve haber atlatma kaygısı gütmeden, çevre haberlerini mümkün olduğunca medyaya yaymak. Ocak, ülkemiz şartlarında bu önemli konularda haber yapmanın önündeki engellere ve genel yayın yönetmenlerinin "gazetemde çiçek-böcek haberi istemiyorum" şeklindeki olumsuz yaklaşımlarına da değindi.

EKOYAPI Dergisi''nin yayınlanmasında ön ayak olan Sevda Yayla ise, eğitim geçmişinden bahsederek, aslında hep gazeteci olmak istediğini ama Şehir ve Bölge Planlama Bölümü mezunu olduğunu belirtti. Yayla, sektörel yayıncılıktaki geçmişini özetleyerek, "Recycling Technology" dergisine gösterilen ilgiden, sonrasında Naturlife dergisinin çıkışından bahsetti ve hepimizin birer atık üreticisi olduğunu, fakat kapının önüne koyduktan sonra atığımızın geçtiği yolları ve başına gelen serüvenleri merak etmediğimizi anlattı. Yaptıkları yayınlardan sonra Türkiye''de bazı şeylerin ivme kazanmasından kendilerine de pay çıkardıklarını belirten Yayla, EKOYAPI dergisinin birçok değişime daha kapı açacağını umuyor.

Tüm katılımcılar çevre haberciliğine kendi yaklaşımlarını anlattıktan sonra, tekrar söz alarak konuşulanlar hakkında yorumlarını yaptılar. Sonuç kısmında tüm katılımcıların hemfikir olduğu nokta, yeni nesilin belli bir çevre bilinciyle yetiştiği, ama onlara ulaşmak için internetin daha etkin kullanılması gerekliliği ve eğitimin önemi oldu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.