Haberler

BUILdIST''te 212 AVM Projesi Tüm Detaylarıyla Konuşuldu

Tarih: 3 Ekim 2010 Yazan: Derya Yazman

Bünyamin Derman

Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı kapsamında düzenlenen panellerden "212 AVM Vaka Etüdü", 2 Ekim günü yapının mimarı Bünyamin Derman ve proje yöneticisi Necmi Tuncay''ın katılımı ile gerçekleşti.

Bünyamin Derman ilk olarak projenin başlangıç sürecinden başlayarak tasarımın nasıl geliştiğini anlattı. Davetli yarışma ile seçilen projelerini, Stuttgart''daki ASP (''asp'' Architekten Arat - Siegel - Schust) mimarlık ofisi ile birlikte tasarladıklarını ifade eden Derman, yaptıkları projenin kolay bir proje olmadığını vurguladı.

Bir kaybolma teması üzerine kurguladıkları AVM''nin onlar için deneysel bir proje olduğunu söyleyen Derman, yarışma için yaptıkları tasarımı uygulamada biraz değiştirdiklerini ve bu projedeki önemli vakalar arasında yangın ve sel baskını konuları olduğunu belirtti. Yakın zamanda gerçekleşen sel baskını nedeni ile Ayamama Deresi''ne yakınlığından ötürü yapının zarar görebileceğinden korktuklarını fakat uygulamada kot farkı 10 metreyken 8 metreye çekerek selden hiç etkilenmediklerini vurguladı.


Proje yöneticisi Necmi Tuncay

Proje yöneticisi olan Necmi Tuncay, proje hakkında ulaşımı en iyi çözen proje olarak konuşurken, tasarımda çok fazla çelik sistemle çözümler olduğunu ve bunun kolay bir iş olmadığını belirtti. Sel konusunda da çok endişelendiklerini fakat hiçbir sorun olmadan atlattıklarını söyledi.

Derman, projelerinin uygulama süreçlerinde ekonomik krizin olması nedeniyle projede bazı değişiklikler yapmak zorunda kaldıklarını fakat zor bir tasarım olmasına rağmen esnek bir tasarım olduğunu vurguladı.

İç mekanda sade malzemeler kullanarak, vitrinleri öne çıkardıklarını söyleyen Derman, gün ışığının -3 otopark katından bile görülebileceğini belirtti.

Sunumun ardından dinleyiciler arasında bulunan mimar Hüseyin Yanar, projenin dikkat çekici bir proje olduğunu fakat sinema alanlarının cephesine reklam konulmamasının daha iyi olabileceğini söyledi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.