Haberler

"Nasıl başa getirdiysek indirmesini de biliriz"

Tarih: 7 Ekim 2010 Kaynak: Evrensel Yazan: Ertan Kabadayı
Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin Başıbüyük halkını ziyaret etti. Kentsel dönüşümle ilgili bilgilendirme yapan Zengin Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ''ye karşı mücadele verdiğini söyledi. Başıbüyük halkı ise Zengin''i uyararak "Fikri Köse''yi nasıl başa getirip indirdikse seni de o şekilde indiririz" dediler.

BAŞIBÜYÜKLÜLERİN TALEPLERİ KARŞILANMADI
Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin Başıbüyük minibüs son durağında halkla bir toplantı yaptı. Toplantıda ilk olarak Başıbüyük Güzelleştirme Derneği Başkanı Lütfü Sel söz aldı. Mahallenin en büyük sorunlarından birisinin mülkiyet sorunu olduğunu belirterek "2004 yılından beri mahallenin başında TOKİ belası var. Burada yaşayan insanlar mülkiyetlerinin akıbetini bilmediğinden uykusuz geceler geçirmektedirler. Bizler dernek olarak bugüne kadar birlik ve beraberlik içinde Başıbüyük halkının menfaatleri doğrultusunda hep beraber mücadele verdik. Biz dernek olarak teknik insanlardan hukukçulardan aldığımız bilgiler doğrultusunda yapılacak olan ölçümlerin mahallemizde sıkıntı yaratacağını söylemiştik. Gelinen noktada sıkıntılar çözülmeden, yasal statüye kavuşturulmadan mahallemizde ölçümler yapılmaktadır" dedi. Mustafa Zengin''in Belediye Başkanı seçilmesinden sonra ondan aldıkları bilgileri doğru olarak Başıbüyüklülere ilettiklerini vurgulayan Sel "Belediye başkanımız seçimden önce ve sonra hep ‘Başıbüyük halkı ne istiyorsa ben Başıbüyük halkıyla devam edeceğim" dedi. Ama şu ana kadar Başıbüyük halkının talepleri karşılanmadı" dedi.

‘BÜYÜKŞEHİR VE TOKİ İLE MÜCADELE EDİYORUZ''
"Bana güveniyor musunuz güvenmiyor musunuz? Başıbüyüklü''den bunu duymak istiyorum" diyerek söze başlayan Belediye Başkanı Mustafa Zengin, "Başkan seçildikten 2 gün sonra Ankara''ya gittim. Ankara''da TOKİ başkanı ile görüştüm. Yanımda da belediyeden 2 teknik elaman götürdüm. TOKİ başkanına ‘ben buraya halkın adına geldim, ben halkım, pazarlığa böyle başlayalım'' dedim. ‘Burada sizler bir halt etmişsiniz geçmişte. Halkımızı devletle karşı karşıya getirmişsiniz bu bir hata idi. O zaman biz halkımızın istekleri ve taleplerini alalım burada barış içersinde insanlarımızın haklarını verelim'' dedim" diye konuştu.

Yaklaşık 1.5 yıldır TOKİ''nin sürekli kendini taciz ettiğini ve ‘niye bunlar olmuyor'' dediğini savunan Zengin "Haftada bir kez telefon açmaya başladılar. Sırf bu ölçümler yapılmasın diye 1.5 yıldır oyaladım. Düşmanlarımız çok güçlü, birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Baktılar ki olmuyor 73. maddeyi bela olarak getirdiler. Vatandaşımızın bir talebi bir dilekçesi vardır bu bize gelir biz bunu değerlendiririz. Yapıya uygunmudur değil midir biz buna bakarız. Şu anda bu aşamadayız. Biz bu ölçümleri yapmaz isek TOKİ buraya buldozerle girer gereğini de yapar. Biz bunun mücadelesini veriyoruz. TOKİ buraya girmek istiyorsa ilk önce bizi karşısında bulacak. Burada kimsenin hakkının yenmesine izin vermeyiz. Burada bir şeyler olacaksa birlikte beraber hareket ederek yapacağız. Ben Başıbüyüklüyüm. 73. madde yetkiyi Büyükşehir Belediyesi''ne verdi. Bir taraftan büyükşehir bir taraftan TOKİ ile mücadele ediyoruz. Ben burada isterim ki insanlarımızın 30 sene önce yaptığı evlerin tapusunu devlet versin. Bunlara karşı ‘hayır'' diyenler var bunlara karşı mücadeleyi biz yapacağız. Tapuyu vermek benim elimde olsa şu an tapunun sahibisiniz. Ben bunu her yerde korkmadan söyledim. Karşımızdakiler güçlü düşman ilk önce onlarla mücadele etmeliyiz" dedi.

TOKİ''ye dilekçe vermiş belediyeye dilekçe vermiş insanların enkaz bedelinin belirlenmesi gerektiğini öne süren Zengin "Belediye olarak biz bunu yapalım dedik. TOKİ yaparsa farklı bir şey çıkabilir dedik. Biz de bilelim insanlarımızın ellerindeki dairenin fiyatı nedir. Burada kentsel dönüşüm değil rantsal dönüşüm yapılıyor. Burada bir tapu verilecekse en başta ben vereceğim. 73. madde oldukça başımızda demokrasi kılıcı gibi sallandıkça buna karşı birlikte mücadele etmemiz gerekir. Biz bunun için buradayız" dedi.

BİRLİK OLALIM
Zengin''in konuşmasından sonra söz alan Meclis Üyesi Adem Kaya 17-06-2010 tarihinde 73. maddenin yeniden değişikliğe uğradığını belirterek, "Yerel belediyeden alınan tüm imkanlar Büyükşehir belediyesine devredildi. Bir arkadaşım bana telefon açtı ‘sen bizim hakkımız savunmuyorsun'' dedi. Ben herkesin hakkını arıyorum. Çünkü bu arkadaşım hastanede çalışırken hasta pisliğini temizlediğini biliyorum. Gece sabah kadar pansuman yaparak o evi hangi hallerde yaptığını biliyorum. Biz bu mücadeleyi birlik ve beraberlikle kazanabiliriz. Kimseyle kavga etmeyeceğiz bizim kavgamız siyasi otoriteyle bizim kavgamız Maltepe Belediyesi ile ama birlik beraberlik içersinde. Lütfen ayrışmayalım bugün yine aynı şeyleri başarmak zorundayız çünkü başarının sonucu birlik ve beraberlikten geçer" şeklinde konuştu.

‘DEĞER TESPİTİ ALEYHİMİZE OLUR''
Başıbüyük halkının avukatı Ziya Çelik ise değer tespitlerinde bir takım rakamların çıktığını, bu rakamlara TOKİ''nin imza atmadığını belirterek, "TOKİ dedi ki ‘Siz burada bayındırlık bakanlığının değerlerine göre rakamlar tespit ediyorsunuz, oysa sizin evleriniz Başıbüyük''te yaşayan insanların evleri konut değil de enkazdır. Bu nedenle değer tespit rakamlarından çıkan rakamın yüzde 10 kadar enkaz bedeli ödeyebilirim para istemeyenlere de benim tahsis edeceğim konutlarda mahsuplaşabilirim'' dedi. Daha önceki belediye yönetimi fark bedeli diye bir kavram uydurdu ‘bunu belediye karşılayacak vatandaşın lehine'' dedi. Biz de dedik ki ‘Buradaki insanlar Başıbüyük''te yaşıyor herkesi emsal alacak bir düzenlemeye tabi olalım nasıl yapalım yönetmeliğe işleyelim.'' Yönetmeliği istemediler. Belediye meclisinde Başıbüyüğü bağlayacak emsal tekliflerimiz ret edildi. Yani burada bir hile yapılıyor. Konutlarınızın değeri enkaz olarak değerlendiriliyor. Fark bedeli ise bir hile ile yönetmeliğe işlenmemiş fakat bunun herhangi bir yasal dayanağı yok. Bulunmadığı için de burada ‘fark bedelini belediye olarak ben size veriyorum'' deme yetkisi yok. Bu ancak kanunlarla belediye meclisinin sağladığı takdirle yasal bir hale gelir. Daha önceki idarenin o değer tespitleri üzerinden yapmış olduğu mahsuplaşma hukuka aykırı bu nedenle yeni dönemde eski düzenlemelerle devam ettiği için değer tespitlerini yaptırmanız sizin aleyhinize olur" dedi.

MAHALLELİDEN UYARI
Toplantı sırasında Mahalle halkı belediye başkanına tepkiliydi. Seçimden önce tapu sözü veren Zengin''den tapuların verilmesini isteyen Başıbüyük halkı ‘Fikri Kösey''i nasıl başa getirip indirdiysek seni de o şekilde indiririz'' şeklinde tepkilerini gösterdiler.
Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.