Haberler

Yeni üstgeçitler geliyor

Tarih: 8 Ekim 2010 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aliağa- Menderes hattında gerekli noktalara, asansörlü üst geçitler kazandırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Aydın Hat Boyu Caddesi üzerinde bulunan Seyhan Mahallesi (Buca), Binbaşı Reşat Bey Mahallesi (Gaziemir) ve 9 Eylül Mahallesi''nde (Gaziemir) yapılacak yaya üst geçitleri için ihale prosedürünü tamamlayarak yapım çalışmalarına hızla başladı. Karşıyaka Tüneli üst geçit düzenlemesi için de yapım çalışmaları sürüyor.

Son olarak Şemikler ve Akıncılar Caddesi''nde (Ege Mahallesi) yapılacak üst geçitler için ihale gerçekleştirilirken, çalışmaları devam eden projelerin de önümüzdeki süreçte peşpeşe hayata geçirilmesi bekleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ayrıca Yenidoğan Mahallesi (Konak), Küçükada Mahallesi (Konak), Kahramanlar, Çınarlı, Çiğli, Balatçık, Harmandalı geçidinin bulunduğu Tekel Lojmanları bölgesi, Alaybey Sağlık Ocağı Önü, Fuat Edip Baksi, Gaziemir 352 - 337 Sokak, Menemen Asarlık ve Ülkü Sineması bölgelerinde yaya üstgeçici, Buca İnkılap Caddesi''nde ise yaya altgeçidi yapılması için proje çalışmalarını sürdürüyor.

Yaya üst geçitlerinin tamamının engelliler için asansörlü ve sabit merdivenli olarak hemzemin geçitlerin olduğu bölgelerde yapılacağını açıklayan İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, söz konusu üst geçitler dışındaki yeni üst geçit çalışmalarına da süratle devam edileceğini duyurdu.

Yayalar için 52 yaya geçiş noktası

İzmir''de Aliağa-Menderes Banliyö Sisteminin Geliştirilmesi Projesi kapsamındaki 80 kilometrelik hat üzerinde 50 hemzemin geçit bulunuyor. Bunlardan 46''sı kapatıldı. Çalışmalar tamamlandığında, hat üzerinde yayaların kullanabileceği toplam 52 adet yaya geçiş noktası oluşturulmuş olacak. Şu anda hat üzerinde yaya geçişi için istasyonlar da dahil olmak üzere 37 adet yaya geçişi bulunuyor. 20 noktada karayolu geçidi yapıldı. 2 noktada karayolu geçidi için çalışmalar sürüyor. Ayrıca 4 noktada daha karayolu geçidi yapılacak. Böylece toplam karayolu geçit sayısı 26''ya ulaşacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, konuyla ilgili açıklamalarında, kent içindeki hemzemin geçitlerin kaldırılmasının "İzmir tarihinin en önemli projelerinden birisi" olduğunu söylemişti. Banliyo sistemini oluşturmanın yanısıra, İzmir gibi ulaşım yollarının demiryolu ile "en fazla kesiştiği" bir ilde, hemzemin geçitlerini kaldırmanın kolay bir iş olmadığını kaydeden Başkan Kocaoğlu, "Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için pek çok üst geçit yapacağız. Sistemin oturması elbette zaman alacaktır. İzmirli hemşehrilerimizin sabırla sonucu beklemelerini, talep ve önerilerini bize bildirmelerini diliyorum. Önemli olan bu projeye gölge düşmemesidir. Bize güvensinler ve inansınlar. İzmir Büyükşehir Belediyesi, gereken yerlerde hem yaya geçidi hem de karayolu alt geçidi yapma muktedirdir" diye konuşmuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.