Haberler

Manzarayı kapatan pompa istasyonu kaldırılacak

Tarih: 8 Ekim 2010 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Fatih Yapar
Pompa İstasyonu ve deniz kenarındaki setlerin kaldırılmasına karar veren 2. İdare Mahkemesi, söz konusu inşaatların uygulama imar planında yer almamasını kararında gerekçe gösterdi.

Mavişehir semtini deniz kabarmalarından sonra oluşan su baskınlarından korumak için İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz yıl yapılan çalışmanın büyük bölümü 2. İdare Mahkemesi''nce iptal edildi.

TOKİ ile belediye arasında özel protokol hazırlanarak yapılan ve belediyeye yaklaşık 2 milyon TL''ye mal olan "Mavişehir II. Etap Yağmursuyu Kanalı ve Terfi İstasyonu Projesi"nin en önemli bölümü olan pompa istasyonu ve su baskınlarına karşı yapılan setlerin kaldırılmasına karar verildi. Mahkeme, sözkonusu set ve istasyonun hazırlanan uygulama imar planında yer almamasını kararında gerekçe gösterdi.

Mavişehir''de denize yakın olan villalarda oturan Oktay Yar isimli vatandaş, İZSU''nun yaptığı 1.5 metre yüksekliğindeki duvarın deniz ile insan ilişkisini yok ettiği, görsel bağlantıyı engellediği ve bölge sakinlerinin ve kendisinin denizden yararlanma hakkını elinden aldığı gerekçesiyle 2. İdare Mahkemesi''ne dava açtı. Yapılaşmanın aynı zamanda villaların değerini de düşürdüğünü ifade eden Yar, yöredeki med-cezir yüksekliğinin en fazla yarım metre olduğunu, inşa edilen setin ise gereğinden fazla yükseklikte yapıldığını belirtti.

Bilirkişi Raporu

Yar''ın başvurusunun ardından mahkeme bilirkişi heyeti görevlendirdi. Dokuz Eyyül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğr. Gör. Levent Ünverdi, Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Prof, Dr. Hikmet Çatal ve Doç. Dr. Selçuk Türkel''den oluşan bilirkişi heyeti yaptığı incelemede olumlu rapor verdi. Bilirkişi heyeti İZSU tarafından yapılan projenin yoğun yağış nedeniyle oluşan suları tahliye etmek için kurulduğunu, deniz kabarması sonucu oluşacak baskınların önlenmesi için yapılan setlerin teknik açıdan uygun yerde inşa edildiğini ifade etti. Ayrıca, İZSU da konuyla ilgili savunma yaptı. İZSU, yapılan setlerin Mavişehir''deki su baskınlarına engel olduğunu ifade etti.İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bisiklet yolunun aynı zamanda set üzerinden geçtiği belirtilirken, kaldırılmasının deniz kabarması sonrasında su baskınlarına neden olabileceği dile getirildi. Ancak plan uygulamasının esas olduğuna hükmetti.

İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, 2. İdare Mehkemesi''nin aldığı karara itiraz ettiklerini söyledi. Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ise, "Bir vatandaş çıktı ve manzarası bozulduğu gerekçesiyle çalışmalara karşı dava açtı. Ne hikmetse idare mahkemeleri de hemen karar veriyor. Böyle şey olmaz. Yıllardır bölgede su baskınları, su tahliyeleri ile boğuştuk. Bizi yine aynı durum bekliyor. Mavişehir''de opera binası yapıyoruz. Yine birileri çıkıp görüntülerinin bozulduğu gerekçesiyle dava açtı. Bunların önlenmesi gerek. Biz hizmet etmek istiyoruz" dedi.

Davayı açan Oktay Yar''ın avukatı Mehmet Emin Keleş ise, "Med-Cezir''in yarım metre olduğu yerde üç katı yüksekliğinde duvar inşa edildi. Burada çevre sakinlerinin isteklerine ve önerilerine cevap verilmedi. Ben yaptım oldu mantığı ile hareket edilemez" diye konuştu.

İmar planlarına aykırı

Bilirkişi raporunun olumlu olmasına rağmen mahkeme projenin imar planlarına aykırı yapıldığı gerekçesiyle iptaline karar verdi. 3621 Sayılı Kıyı Kanunu''nun 6. Maddesi gereği kıyıda yapılacak iskele, liman, yanaşma yeri, rıhtım, dalgakıran, köprü, istinat duvarı, fener, tasfiye ve pompa istasyonları gibi yapıların uygulama imar planlarında bulunması gerektiğini ifade eden mahkeme yapılan set başta olmak üzere projenin tamamının planlarda yer almadığını vurguladı. Mahkeme, aşırı yağışlarda su tahliyesini sağalayan pompalar ve denizin kabarmasından sonra iç bölgelere su gelmemesi için inşa adilen 1.5 metre yüksekliğindeki bentlerin kaldırılmasına karar verirken planlama yapılmadan inşa edilen sistemin mevzuata ve kanuna uyarlılık bulunmadığı gerekçesiyle iptaline karar verdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.