Haberler

Urbanisme Dergisi''nin İstanbul Özel Sayısı Yayımlandı

Tarih: 8 Ekim 2010
Fransa''nın saygın dergileri arasında yer alan Revue Urbanisme, Eylül-Ekim 2010 sayısını İstanbul''a ayırarak özel bir dosya yayımladı. Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA) ile işbirliği içinde gerçekleştirilen İstanbul dosyasını Nora Şeni, Jean-François Pérouse ve Yoann Morvan hazırladı. Dosyada Nora Şeni, Rıfat Akbulut, Seher Başlık, Michèle Jolé, Murat Güvenç, Pierre Pinon, Aykut Köksal, Ayşegül Cankat, Jean-François Pérouse, Yoann Morvan, Ulrike Lepont, Marjorie Emel Ökmekler, Serhan Ada, Sibel Yardımcı, Göksel Aymaz ve Timour Muhidine''in İstanbul üzerine yazıları yer alıyor.

Dosyada yer alan yazısında Nora Şeni, Süleymaniye semtinde gerçekleştirilen yenileme çalışmalarını ele alıyor ve yerel yönetimin bir Osmanlı mahallesini canlandırma savıyla geliştirdiği yaklaşımı eleştiriyor. Yapılanın, Osmanlı evlerinin "cepheci" bir anlayışla dekoratif yeniden inşası olduğunu, böylece elde kalan son özgün örneklerin de yitirileceğini belirten Şeni, AKP iktidarının öne sürdüğü bu yeni-Osmanlıcı (néo-ottomane) yaklaşımın bir Osmanlı Disneyland''ı yaratacağını söylüyor.

Son yıllarda İstanbul üzerine yaptığı çalışmalarla dikkati çeken Murat Güvenç yazısında, İstanbul''un 1910-2010 arasında geçirdiği kentsel dönüşümü ele alıyor. Güvenç, İstanbul metropolünün tarihyazımı için, sosyo-mekânsal bir yaklaşımla yeni bir model öneriyor. Yine uzun bir süredir İstanbul üzerine incelemeler yayımlayan Pierre Pinon''un yazısının konusu ise, 1936-1951 arasında İstanbul''un nazım plan çalışmaları için görevlendirilen Henri Prost. Pinon, "tamamlanmamış bir yapıt" olarak tanımladığı Prost''un çalışmalarının, kentin geçirdiği dönüşümler üzerindeki etkisini inceliyor.

Aykut Köksal ise yazısında İstanbul''un 250 yıllık modernleşme süreci bağlamında kentin mimarlığının değişim serüvenini irdeliyor. 18. yüzyıldan bugüne mimarlığın İstanbul''daki öyküsünü bir modernleşme sorunsalı olarak ele alan Köksal, mimarlığın modernleşme süreciyle kentin modernleşmesi arasındaki koşutluğun altını çiziyor. Köksal, yerellik/evrensellik ekseninde, gidiş gelişlerle ortaya çıkan bu değişim öyküsünü ele alırken, kentin bugünkü çoğulcu görüntüsüne de dikkati çekiyor. Jean-François Pérouse yazısında kenti, katledilmiş vadileri üzerinden katediyor. Metropolün en sorunlu alanlarının başında gelen ve IFEA İstanbul Gözlemevi''nin 2009-2010 araştırma programı içinde bulunan dere yataklarını irdeleyen Pérouse, metropolün sürdürülebilir gelişiminin hangi sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirtiyor.

Derginin İstanbul dosyasında yer alan diğer yazılar ise, İstanbul gecekondularının incelenmesinden "İstanbul 2010 Kültür Başkenti" tartışmalarına, İstanbul''u işleyen edebiyat yapıtlarından sinemada İstanbul temasına dek uzanıyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.